"Rauf Tamer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rauf Tamer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rauf Tamer

Mustafa

Can Dündar, Atatürk’ün bütün hayatını sinemaya yansıtıyor. Film, 29 Ekim’de 180 kopya ile vizyona girecek.

Can Dündar’ı şimdiden kutluyorum. Atatürk’ü böylesine incelemek, Selanik ve Manastır’dan ta Dolmabahçe’ye gelebilmek, başlıbaşına bir ömür’dür. Yani Dündar’ın emeği, bir filmden, bir çekimden, bir senaryodan ibaret değil.

Eseri izlerken bir de bunu düşünün.

***

Atatürk’ü, 6 farklı oyuncu canlandırıyor. Çocukluk ve gençlik dönemi, orta yaşları ve son yılları, değişik oyunculara dağıtılmış. Ama onları ille de Atatürk’e benzetmek için özel bir çaba harcanmamış. Belli ki Can Dündar bütün ezberleri bozmuş. Ve kendi Atatürk’ünü yaratmış.

Nitekim diyor ki:

- Herkesin bir Atatürk’ü var. Herkes başka anlatıyor. Ben de bir Atatürk anlattım. Bu da benim Atatürk’üm.

***

Demek ki, kumandan, kahraman Atatürk’ten gayrı bir de insan Atatürk var. Annesinin Mustafadediği, belki sokakta ıslık çalan, coşkunluğu taşkınlığı olan, zaman zaman üzülen, bazen öfkelenen, içkisini içen, Hicazkâr şarkısını söyleyen, yâni bizim gibi etten ve kemikten yapılmış bir Mustafa.

Çok merak ediyorum.

Ünlü müzisyen Goran Bregovic’in Balkanlardan estireceği yorumlar, yağmur ve toprak kokan Anadolu’yla kimbilir nasıl kucaklaşacak.

Ve Warner Bros herhalde bu filmi dünyaya dağıtacak.

Teşekkürler Can Dündar.

Tebrikler NTV KO MEDYA.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI