Gündem Haberleri

  Muş'ta bu yıl 9 bin suni tohumlama yapıldı

  A.A
  18.07.2007 - 11:41 | Son Güncelleme:

  Muş Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Salih Özmen, kültür ırkının yaygınlaştırılarak, et ve süt veriminin yükseltilmesi amacıyla kentte 9 bin adet büyükbaş hayvana suni tohumlama yapıldığını söyledi.

  Başkan Özmen, yaptığı açıklamada, yüzyıllardır bölge insanının hayvancılık yaparak geçimini sağladığını belirterek, hayvancılığın modern bir şekilde yapılmasıyla bölge insanın refaha kavuşacağını ifade etti.

  Hedeflerinin hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşları yerli ırktan vazgeçirmek olduğunu belirten Özmen, şöyle dedi:

  “Bölgenin iklim ve coğrafi koşullarına en uygun olan montofon cinsi sığırcılığa dönmemiz gerekir. Bu amaçla Muş merkez ve ilçelerinde 13
  veteriner hekim ile birlikte köy köy dolaşarak suni tohumlama yapıyoruz. Yılın ilk yedi ayında 9 bin hayvana suni tohumlama yaptık. Amacımız yıl sonuna kadar 20 bin hayvana suni tohumlama yapmaktır.”

  Hayvan ıslahı tamamlandığında et ve süt veriminde yüzde 100'lük bir artış sağlanacağını belirten Özmen, “Bu sayede hem bölge insanı en iyi bildiği işi yapacak hem de bölgenin koşullarına en uygun sığıra sahip olacak. Bölge insanı bu sayede milyonlarca lira gelir elde edecek” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı