Muş'ta 2 yıl aradan sonra kar keyfi

MUŞ, (DHA)
15.02.2011 - 12:59 | Son Güncelleme:

MUŞ’ta yetersiz kar sebebiyle yaklaşık 2 yıldan bu yana kullanılmayan Güzeldağ Kayakevi, 2011 yılında yağan kar ardından kayakseverleri ağırlamaya başladı.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün kar kaplayan pisti hazır hale getirmesinden sonra kayavekine akın edenler, kayak yapmanın keyfini doyasıya yaşadı.

Kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Güzeldağ Kayakevi yaklaşık 2 yıl aradan sonra kapılarını kayakseverlere açtı. Geçen hafta yağışların etkisini arttırması ile birlikte kar kalınlığı 30 santimi geçen bölgede önce pistler hazırlandı. Mekanik tesislerin de çalıştığı kayak merkezine akın edenler, tatil boyunca kayak yaparak, eğlendi. Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) İl Temsilcisi Bülent Solmaz, kayak severlerin kara hasret kaldığını belirterek, "Geçen yıl, ’Yok’ denecek kadar az kar yağdı. Bu yıl kar yağmasıyla birlikte kayak merkezine yoğun bir ilgi oluştu. Kayak severler kara hasret kalmış. Kar olmadığı için sporcularımız çevre illerde antrenman yapmak zorunda kalıyordu" diye konuştu.

Erzurum’da yapılan Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın kış sporlarına ilgiyi artırdığını belirten Solmaz, Muş’a da benzer tesislerin yapılmasını istedi. Erzurum’da 5 Muşlu sporcunun yarıştığına dikkat çeken Solmaz, tesislerin yapılması halinde sporcu sayısının ve başarıların da artacağını kaydetti.

Güzeldağ Kayak Merkezi işletmecisi Seyfetullah Olcay, 3 yıl once açtıkları merkeze ilk yıl kar yağışının yeteri kadar olduğunu ancak sonraki yıllarda beklenen yağışın düşmediğini söyledi. Olcay, şöyle dedi:

"Geçen yıl kar az yağdığı için tesisi açamadık. İki yıl aradan sonra ilk kez tesisi bu hafta açtık. Kış oyunlarının Erzurum’da yapılması ve sürekli gündemde oluşu kayağa ilgiyi arttırdı. 700 metre olan telesiyejin uzunluğu iki katına çıktı. Hafta sonu kayakseverlerin akınına uğrayan merkezde otopark yetersiz kaldı."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı