Dünya Haberleri

DÜNYA

  Müslümanlar Köln’de terörü protesto etti

  Hakan AYTAŞ/ KÖLN, DHA
  17 Haziran 2017 - 16:54Son Güncelleme : 17 Haziran 2017 - 16:55

  İki Müslüman aktivistin çağrısıyla Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen Barış Yürüyüşü, yüzlerce Müslümanın katılımıyla yapıldı. Radikal İslamcı terörün kınandığı yürüyüşe Almanlar da destek verdi.

  KATILIMCILAR önce Köln’ün Heumarkt Meydanı’nda toplandı. Burada yapılan konuşmalarda İslam’ın terörle birlikte anılmaması istenirken, Müslümanların da terör gruplarıyla aralarına mesafe koymaları gerektiği vurgulandı. Mitingin yapıldığı meydana Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Museviliği temsil eden bir simge konuldu. Ayrıca terör olaylarında yaşamlarını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu.
  Gösteriyi düzenleyenlerden Lamya Kaddor, Batılı toplumların bir parçası olan Müslümanların çoğunluğunun, radikal İslamcı terörü ve şiddeti reddettiğini, teröristlere karşı koymanın Müslümanların bir görevi olduğunu söyledi. Köln’deki Liberal İslam Birliği adlı derneğin yöneticilerinden de olan Kaddor, “İsmi ne olursa olsun, kendini Müslüman olarak tanıtıp terör ve şiddete bulaşan tüm oluşumları kınıyoruz. Terörün dini, rengi ve ırkı yoktur” dedi.

  Müslümanlar Köln’de terörü protesto etti
  Daha sonra yüzlerce kişi Neumarkt, Hahnenstraáe, Rudolfplatz, Hohenzollernring, Friesenplatz, Burgmauer, Komödienstraáe, Trankgasse, Am Domhof, Becher Gasse istikametinden Alter Markt’a kadar yürüdü. Gösteri ve yürüyüş sırasında terörü ve şiddeti kınayan, barış ve kardeşlik mesajları içeren döviz ve pankartlar taşındı.

  DİTİB DESTEK VERMEDİ

  Yürüyüş İslam Bilimci Lamya Kaddor ile Barış Aktivisti Tarek Mohamed tarafından organize edildi. Kaddor ve Mohamed’in çağrısına çok sayıda dernek ve birlik ile Alman siyasi partileri destek verdi. Söz konusu gösteriye Almanya’da Müslümanların en büyük çatı kuruluşu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) katılmadı ve destek vermedi. DİTİB’in bu tavrı özellikle Alman siyasetçilerin ve devlet yöneticilerinin tepkisini çekti.

  Müslümanlar Köln’de terörü protesto etti

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı