Gündem Haberleri

  Müslümanlar kilise gezdi, Hıristiyanlar müftülük temeli attı

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tarsus'ta, 2000 Yılı İnanç Turizmi çerçevesinde düzenlenen ‘‘İnanç ve Hoşgörü Çağında Dinler’’ toplantısına tüm Semavi dinlerin temsilcileri katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, ‘‘Dinler arası barış olmadıkça, dünya barışı bir hayalden ibarettir’’ dedi.

  İşte dinde hoşgörü

  Tüm din temsilcileri birlikte dua etti

  St. Paul Kilisesi'ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Hıristiyan, Musevi, Ortodoks, Katolik cemaatlerinin temsilcileri ve Kültür Bakanı İstemihan Talay hep birlikte dua etti.

  2000 Yılı İnanç Turizmi çerçevesinde İçel'in Tarsus İlçesi'nde düzenlenen ‘‘İnanç ve Hoşgörü Çağında Dinler’’ toplantısına katılan Semavi dinlerinin temsilcileri, dünya barışı ile hoşgörü konularında aynı fikirleri ve duyguları karşılıklı olarak taşıdıklarını sergilediler. Tarsus Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantı sonrası dini temsilciler, hep birlikte tarihi St. Paul Kilisesi'ni gezip, Tarsus Müftülük binasının temelini attılar.

  Toplantıya katılan Kültür Bakanı İstemihan Talay, Hz. İsa'nın havarilerinden St. Paul'ün yaşadığı ve Eshab-ı Keyf'in bulunduğu Tarsus'ta dinlerarası diyaloğun en üst düzeyde gerçekleşmesi için Avrupa Konseyi ile işbirliği yaparak toplantıyı düzenlediklerini belirtti.

  DİNLERARASI BARIŞ

  Talay, ‘‘Büyük Atatürk'ün laiklik çerçevesinde yarattığı Cumhuriyet, kişilerarası hoşgörü ve kardeşliğin temelini oluşturdu. Her dinden, her inançtan insanın barışcı bir ortamda yaşaması inaçlara saygılı bir laiklikten geçer’’ dedi.

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, farklı din ve anlayışların sevgi ve hoşgörü potasında yoğrulmaları halinde bunun ideal topluma atılmış bir adım olacağını kaydederek, ‘‘Her din ve mabet tanrıya açılan bir yolun kapısını teşkil

  etmektedir. Dinler arası barış olmadıkça, dünya barışı bir hayaldan ibarettir’’ diye konuştu. Fener Rum Ortodoks Partiği Bartholomeos da, ‘‘Bu dinler arası hoşgörünün en güzel örneğini sembolize etmektedir. Din adamları olarak hiçbir zaman çıkar çatışmalarında taraf olmamalıyız. Bunu göstermek için burada toplanmış bulunuyoruz. Göz yöneldiği yeri görür. Yönelmeyi yapan ise kalp ve zihindir. Her kim diğer insanlar için istemediği mutluluğu kendisi için isterse, bu tanrısal armoniye aykırı düşer. Dileriz tüm umut ve beklentilerimiz gerçek olur’’ diye konuştu.

  Patrik’ten anlamlı hediye

  Fener Rum Ortodoks Partiği Bartholomeos, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'a üzerinde bir müftü, bir hahambaşı ve bir Musevi’nin aynı masada oturuşunun tasvir edildiği bir fotoğraf hediye etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı