Dünya Haberleri

  Müslümanlar İsviçre’nin ayrılmaz bir parçasıdır

  Uğur ERGAN / ANKARA
  06.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy Rey, referandumla gelen minare yasağını Hürriyet’e değerlendirdi: “İsviçre’deki Müslümanlar, ana özelliği kültür, dil ve din çeşitliliği olan İsviçre toplumunun ayrılmaz bir parçasıdır.”

  MİNARE yasağı nedeniyle hem İslam, hem de Hıristiyan dünyasının tepkisini çeken İsviçre’nin Dışişleri Bakanı Micheline Calmy Rey, konuyu Hürriyet’e değerlendirdi. Calmy Rey şunları söyledi:
  Hükümet karşı çıktı Geçen Pazar günü İsviçre hükümeti ve parlamentosunun belirgin bir çoğunluğu açıkça aksini tavsiye etmesine rağmen yeni minarelerin inşasını yasaklayan bir girişim seçmenin çoğunluğu tarafından referandumda kabul edildi.

  İslam’ın reddi değil Bu yasak sadece, bundan sonra yapılacak yeni minarelerin inşasına yöneliktir. Cami, mescit yapmak ve işletmek mümkündür. Karar, İslam’ın reddedilmesi anlamına gelmemektedir.
  Müslümanların yanındayız İsviçre’deki Müslümanlar, ana özelliği kültür, dil ve din çeşitliliği olan İsviçre toplumunun ayrılmaz bir parçasıdır. Müslüman toplum iyi entegre olmuştur. Hükümet Müslüman vatandaşlarına itibar etmektedir ve onları dışlamak isteyecek olası girişimlerin karşısında kararlılıkla duracaktır.

  Türkiye bizim için çok önemli

  “Bundan böyle İsviçre’nin dış politikası ayrı bir önem kazanacaktır. Özellikle Türkiye olmak üzere Müslüman dünyasıyla yürüttüğümüz açık ve dostane görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Medeniyetler İttifakı çerçevesinde Türkiye ile yakın çalışma içerisindeyiz.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı