Gündem Haberleri

  Müslüman ülkelerde karikatürlere cuma öfkesi

  A.A.
  10.02.2006 - 12:09 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlere tepkiler devam ediyor.

  Filipinler'de, cuma namazından sonra bir araya gelen yüzlerce kişinin katılımıyla düzenlenen gösteride, karikatürlerin ilk kez yayımlandığı Danimarka'nın başbakanından özür dilemesi talep edildi. Gösteride, karikatürlerin yayımlandığı Jyllands Posten gazetesinin cezalandırılması çağrılarında bulunuldu ve Danimarka bayrağı yakıldı.

  Göstericiler ayrıca, Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo'dan, karikatürlerin yayımlanmasını kınamasını istediler. Malezya'da düzenlenen gösteride de binlerce kişi, karikatürlerin Avrupa gazetelerinde yayımlanmasını protesto etti.
  Danimarka'nın Kuala Lumpur büyükelçiliği önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, “Kahrolsun Danimarka”, “Kahrolsun İsrail”, “Kahrolsun George Bush” ve “Kahrolsun ABD” şeklinde slogan attı. Güvenlik kuvvetlerinin, elçilik önünde sıkı önlemler aldıkları gözlendi.

  Endonezya'nın Doğu Java eyaletinin başkenti Surabaya'da düzenlenen gösteride de yaklaşık 175 öğrenci, ölmeye hazır olduklarını beyan eden bir anlaşmaya imza attı. Karikatürlere kızgınlıklarını, araç lastikleri yakarak ve slogan atarak gösteren öğrencilerin müdürü, kentte rastladıkları Danimarkalılardan özür talep edeceklerini söyledi.
  Endonezya'da benzeri beyanlara sık sık rastlanıyor ve sembolik olarak kabul ediliyor.

  Bangladeş'te de binlerce kişi başkent Dakka'nın merkezinde toplanarak karikatürlerin yayımlanmasını protesto etti.
  Polis ve gösterinin organizatörleri, 2000'den fazla kişinin başkentteki Beytül Mükerrem camisinin önünde gösteri yaptığını belirtti. Göstericilerin Danimarka bayrağı yaktıkları kaydedildi.

  Bu arada Arnavutluk Müslüman Cemiyeti, bir bildiriyle karikatürlerin yayımlanmasını “Müslümanların aşağılanması” olarak nitelendirdi. Cemiyet, tüm Müslümanlara, İslam'a ve dünyada barışın geleceğine zarar verecek provokasyonlardan uzak durmaları çağrısında da bulundu.

  MALEZYA BAŞBAKANI BEDREVİ'DEN, KARŞILIKLI SAYGI ÇAĞRISI

  Malezya Başbakanı Abdullah Ahmed Bedevi, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler ve ardından düzenlenen gösterilerle ilgili olarak, İslam ile Batı arasında karşılıklı saygı çağrısında bulundu. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) dönem başkanlığını yürüten Malezya'nın Başbakanı Bedevi, Müslümanlar ile Batı dünyasının eşitlik ilkesi temelinde birbirlerini kabul etmesi gerektiğini söyledi. Batı ile İslam dünyası arasındaki bağlarla ilgili uluslararası bir konferansta konuşan Bedevi, şöyle dedi:

  “Batı'da birçokları İslam'ı şiddetin eşanlamlısı olarak görüyor. Müslüman ise doğuştan terörist olarak algılanıyor. Usame Bin Ladin'in din adına konuştuğunu sanıyorlar. İslam ve Müslümanlar, her zaman olumsuz ve geri kalmış bir şeyler olarak algılanıyor. İslam'ın kötü gösterilmesi Batı toplumunda çok geniş. Aşırı dinciler tarafından yapılan saçma şiddet birçok şeyi kötüleştirdi.”

  “Batı İslam'ı, İslam'ın Batıyı nasıl değerlendirmesini istiyorsa öyle değerlendirmeli” diyen Bedevi, “Birbirlerini eşit bir temelde kabul etmeliler. Saygı, karşılıklılık ilkesi ve eşitlik, mutlu ve uyumlu bir ilişki için temeldir” ifadesine yer verdi.
  Bedevi ayrıca, Müslümanları Hıristiyanların, Yahudilerin ve Batı'nın kınamalarının yanı sıra bazı marjinal grupların terör ve şiddetini kınamaya çağırdı.

  İSPANYA KRİZİ YATIŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR

  İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos'un, krizi yatıştırmak amacıyla Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller ile İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mütteki'yi dün telefonla aradığı bildirildi. Moratinos, düzenlediği kısa basın toplantısında, Möller'in ”Danimarka'nın medeniyetler ittifakı faaliyetleri ve çalışmalarının tamamına katılmak istediğini” belirttiğini, Mütteki'nin de krizde İspanya'nın tavrını memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, İspanya'dan “gerilimi azaltmak ve karşılıklı çalışma ve anlayış için elinden geleni yapmasını istediğini” söylediğini aktardı.

  Moratinos da, İran'dan gerilimi azaltmak ve İran'daki şiddet olaylarının tekrarlanmaması için elinden geleni yapmasını istediklerini kaydetti. Bu arada, Bangladeş Başbakanı Halid Ziya, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasını kınadı. Ziya karikatürlerin yayımlanmasını “son derece küstahça, sorumsuzca ve kasıtlı” olarak nitelendirerek, “ilgili yetkililerin hemen özür dilemesini umduğunu” söyledi.

  Karikatürlerin yayımlanmasının ardından yaptığı ilk resmi açıklamada Ziya, “İfade özgürlüğüne saygı duyuyoruz, ancak bu özgürlüğün kimsenin duygularına, inancına ve gururuna zarar vermemesi için herkes sorumluluklarının farkında olmalı” dedi.

  NORVEÇLİLER KARŞI

  Norveç'te yapılan kamuoyu yoklaması, Norveçlilerin büyük bir kısmının İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasına karşı olduğunu ortaya koydu. Norsk Respons Enstitüsü tarafından 6-8 şubatta yapılan, 1006 kişinin katıldığı kamuoyu yoklamasına göre, Norveçlilerin yüzde 57'si karikatürlerin yayımlanmaması gerektiğini düşünüyor.
  Karikatürlerin yayımlanmasına karşı çıkmayanların oranıysa yüzde 30.

  DANİMARKALILAR

  Megafon kurumunun Danimarka'da yaptığı kamuoyu yoklamasındaysa Danimarkalıların yüzde 58'inin krizin büyümesinden ülkedeki Müslüman liderleri sorumlu tuttuğu ortaya çıktı. 9 şubatta yapılan, 1033 kişinin katıldığı araştırmaya göre, Danimarkalıların yüzde 22'si eylülde karikatürleri yayımlayan Jyllands-Posten gazetesinin krizin büyümesinde sorumlu olduğu kanısında. Araştırmaya katılanların yüzde 11'iyse Ortadoğu ülkelerinde hükümetlerin krizin büyümesine neden olduğunu düşünüyor.

  Danimarkalıların yalnızca yüzde 5'i kendi hükümetlerini krizden sorumlu tutuyor. Araştırmaya göre, 10 Danimarkalıdan biriyse bu krizden sonra İslam hakkında daha olumsuz bir düşünceye sahip olduklarını belirtiyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı