Müslüman ülkeler sizinle gurur duyuyor

Hürriyet Haber
12.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye-Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Köprüsü Programı için 50 Türk işadamı ile Cidde’ye giden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, iki ülkenin işadamlarını üçüncü ülkelerde de ortak yatırımlara davet etti.

Türk şirketlerinin Suudi Arabistan’da, Suudi şirketlerinin de Türkiye’de yatırımlarının hızla arttığını belirten Babacan, “Özellikle taşımacılık, enerji, finans, tarım ve turizmde ciddi iş potansiyeli var. Bu potansiyeli 3’üncü ülkelere birlikte taşıyalım. Serbest ticaret anlaşmasının bir an önce neticelenmesini bekliyoruz. Bu anlaşma ticaretimize büyük ivme kazandıracak” dedi. Cidde Ticaret ve Sanayi Odası (JCCI) Başkanı Saleh Abdullah Kamel de, “Türkiye’nin başarısı tüm Müslümanların iftiharıdır. Ben Müslüman olarak Türkiye’nin ekonomisindeki gelişmelerle iftihar ediyorum. Ekonomik, sosyal ilişkileri ve uluslararası konumu itibariyle Türkiye iftihar edilecek noktada” diye konuştu.

Potansiyel yansımıyor

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) düzenlediği program kapsamında Cidde Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen toplantıda konuşan Ali Babacan, şunları söyledi: “Mevcut potansiyel ticarete yeterince yansımıyor. Yine de iki ülke arasındaki ticaretin hızla arttığını görmek sevindirici. 2002 yılında 1.4 milyar dolar olan toplam ticaret hacmi 2011 yılında 6 milyar dolara yükseldi. 200’e yakın Suudi şirket Türkiye’de yatırım yaptı. Tarım üretiminde net ihracatçı durumundayız. Tarım sektöründe dünya sıralamasında 7’nciyiz, kısa süre içinde 5’nciliğe yükseleceğiz. Turizmde de geçen yıl 30 milyon turisti ağırladık ve 21 milyar dolar gelir sağladık. Turizm gelirinde dünya 10’uncusuyuz. Turizm ve tarım hızlı büyüyen sektörlerimiz. Yabancı yatırımcı için yeni adımlar atıyoruz. Ticari ilişkileri artırmak için potansiyel çok.”

İşbirliği anlaşması imzalandı

TUSKON ve JCCI arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın şahitliğinde TUSKON Başkanvekili Ahmet Ciğer ve JCCI Başkanı Saleh Abdullah Kamel’in imza attığı anlaşmaya göre, her iki kurum karşılıklı olarak birbirine bilgi verecek. Anlaşmaya göre, Türk ve Suudi işadamları arasında gerçekleştirilen yatırımlar desteklenecek. Ayrıca karşılıklı fuar organizasyonları düzenlenecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı