Gündem Haberleri

  Müslüman karşıtı aşırı sağcılar Londra'yı karıştırdı

  Birce BORA / LONDRA
  09.09.2013 - 01:17 | Son Güncelleme:

  İngiltere’nin başkenti Londra’da İslam karşıtı ve ırkçı İngiliz Defans Ligi'nin (EDL) yüksek mahkemenin yasak kararına rağmen Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Tower Hamlets semtine yürüme girişimi şehri karıştırdı.

  EDL gösterisine karşılık olarak hem Müslümanlar hem de Faşizme Karşı Birlik (UAF) derneğinin yürüyüşler düzenlemesi sonucu şehirde grupların çatışmasını engellemek amacıyla binlerce polis memuru görev yaptı.

  Olaylı geçen Cumartesi gününün sonunda yürüyüşlerine Tower Bridge’de başlayan EDL üyelerinin Tower Hamlets’e yürümekte ısrar etmeleri sonucu polisle aralarında çatışma çıktı ve örgüt lideri Tommy Robinson gözaltına alındı.

  EDL protestocularından iki kişinin de havai fişek ve bıçak taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

  MÜSLÜMANLAR NAMAZ SONRASI TOPLANDI

  EDL’in Tower Bridge’de başlayan gösterisine karşılık, sabah namazı ardından Algate East semtindeki Altab Ali parkında bir araya gelen Müslümanlar bir basın açıklaması yayınlayarak, “Nefret ortamında yaşamak istemediklerini” söyledi.

  Tower Hamlets Belediye Başkanı Luftur Rahmen, “Biz sadece hayatlarımızı normal bir şekilde yaşamak istiyoruz. Biz şiddet istemiyoruz, biz ayrımcılık istemiyoruz. Başkalarından yok yere nefret edip huzrsuzluk çıkaranların kendi inlerine geri dönmelerini istiyoruz. Biz çok kültürlü ve huzurlu bir toplumuz. Bugün bir çok genç saldırıya uğrayabileceği gerekçesiyle sokağa çıkamadı. Bu kabul edilemez” dedi.

  EDL Tower Hamlets bölgesinin şeriat hukukuyla yönetildiğini ve şeriata karşı çıkmaya çalışanların dövülerek cezalandırıldığını iddia ediyor.

  Etiketler: ingiltere , Londra
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı