Gündem Haberleri

  Müslüman Kardeşler'in tüm faaliyetleri yasaklandı

  Hürriyet Planet
  23.09.2013 - 14:59 | Son Güncelleme:

  Mısır'da mahkeme, Müslüman Kardeşler'in ülke çapındaki her türlü faaliyetinin yasaklanmasına ve tüm mal varlığına el konulmasına karar verdi.

  Yargıç Muhammed el Sayid tarafından yapılan açıklamada "Mahkeme, Müslüman Kardeşler örgütünün her türlü sivil toplum faaliyetinin ve ondan türeyen tüm organizasyonların yasaklanmasına karar verdi" denildi.

  Mahkeme ayrıca, Mısır'da yönetimi elinde bulunduran hükümet tarafından Müslüamn Kardeşler'in tüm mal varlığına el konulmasına ve dondurulmuş mal varlıklarının yönetiminin ele alınmasına karar verdi.

  “KANUN DIŞI”
  Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Hukuk Komisyonu, mahkemenin aldığı kararı sert dille eleştirdi.

  AA’nın haberine göre, komisyon adına yapılan açıklamada, kararın "geçersiz ve kanun dışı" olduğu ifade edildi. Bunun bir "siyasi dışlanma" olduğu belirtilen açıklamada, "Bu karar, tarafların bulunmadığı, hukukun düzgün işlemediği yetkisiz bir mahkeme tarafından alınmıştır. Ayrıca dava hukuki değildir. Çünkü Mısır İdare Mahkemesi'nin yetkisine müdahale edilmiştir" denildi.

  Mısır'da birkaç hafta önce de hükümet, Müslüman Kardeşler'in "bir sivil toplum kuruluşu" olarak lağvedilmesine karar vermişti.

  MÜSLÜMAN KARDEŞLER’İN ‘BİR SİVİL TOPLUM KURULUŞU’ OLARAK LAĞVEDİLMESİ

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı