Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Müslüman Kardeşler’e Twitter’dan “kapak”

  Hürriyet Planet
  13 Eylül 2012 - 22:38Son Güncelleme : 13 Eylül 2012 - 22:48

  Mısır’da “Innocence of Muslims” (Müslümanların Masumiyeti) filmiyle ilgili protestolar ve ABD’nin Kahire Büyükelçiliği önündeki çatışmalar üçüncü günde de devam ederken, sanal alemde de bir kriz yaşandı.

  El Ahram gazetesinin haberine göre, Müslüman Kardeşler’in resmi İngilizce Twitter hesabından, grubun başkan yardımcısı Hayrat el Şatir’in, “ABD’nin Kahire Büyükelçiliği’nde çalışan hiç kimsenin yara almamış olması beni rahatlattı” mesajı retweet edildi. Büyükelçiliğin kullanıcı adı da anılan tweet’te Şatir’in ABD-Mısır ilişkilerinin bu yaşananları atlatması yönündeki dilekleri de yer aldı.

  Arapça başka, İngilizce başka

  Ancak Müslüman Kardeşler’in Arapça Twitter hesabında ve grubun resmi sitesinde bambaşka bir hava esiyordu. Bu hesabı ve siteyi yönetenler protestoları överken yarın Cuma namazından sonra 1 milyon kişinin katılacağı bir gösteri için çağrı yapıyordu.

  ABD'den yanıt

  Bu çelişkili durum üzerine ABD’nin Kahire Büyükelçiliği’nin Müslüman Kardeşler’e yanıtı gecikmedi. Büyükelçilik’in sosyal medya temsilcisi, İngilizce tweet’e yanıt vererek, “Teşekkürler. Bu arada Arapça tweet’lerinizi hiç kontrol ettiniz mi? Umuyorum bunları okuyabildiğim/images/100/0x0/55eace74f018fbb8f897e48bizin de farkındasınızdır” yazdı. Bu tweet, 1300’den fazla kişi tarafından retweet edilirken, 400’e yakın kişi tarafından da beğenildi.

  Ne müttefik, ne de düşman

  Sosyal medyadaki bu küçük atışma bir zamanların yakın müttefiki ABD ile Mısır arasındaki ilişkilerin ne kadar gergin olduğunu da gösterdi.
  Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi, saldırıları ancak iki gün sonra resmi olarak kınarken, ABD Başkanı Obama da Telemundo’ya verdiği röportajda, “Mısır’ı ne müttefik ne de düşman olarak nitelendirebiliriz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı