Dünya Haberleri

DÜNYA

  Müslüman’ın kalbi Budist’e takıldı

  Hürriyet Haber
  09 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 08 Ekim 2007 - 23:16

  Ilımlı İslam ülkesi olduğu söylenen Malezya’da, Budist Çinli kıza, bir Müslüman’dan alınan organın nakledilmesiyle, ülkede bir tabu yıkılmış oldu.

  14 yaşındaki Tee Hui Yi, virüse bağlı bir rahatsızlık geçirdiği için kalp yetmezliği hastasıydı ve bir süredir kalp nakli için organ bağışı bekliyordu. Trafik kazasında yaşamını yitiren 15 yaşındaki Müslüman Malay gencinin organlarını ailesi bağışladı. Müslümanlar arasında organ bağışının zaten hoş görülmediği ülkede, hele bir Müslüman’ın başka dinden birine organ bağışlaması, pek görülmüş bir olay değildi. Ancak ailesi organ bağışı yaptı ve kalbin, bir Budiste nakledilmesine onay vererek, ülkede bir tabuyu yıktı.

  Ancak Tee’nin bünyesi, Müslüman gencin kalbini reddetti. Kısa bir süre sonra yeniden nakil operasyonu yapılan Tee’ye, kendisi gibi etnik Çinli bir kişinin kalbi takıldı. Tee, yeni kalbiyle yaşıyor ve durumu oldukça iyi.

  Malezyalı Çinliler Birliği Partisi Başkanı Ong Ka Ting, nakil olayının, Malezyalıların içgüdüsel ve önyargısız birbirlerinin yardımına koştuğunu kanıtladığını söyledi. Ong, "İşte gerçek Malezya bu. Her eylem, din ve ırk farkını aşıyor ve tüm insanların eşit olduğu gerçeğini sergiliyor" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı