Dünya Haberleri

  Müslüman doktorlara İsrail’de sünnet kursu

  Sefa KAPLAN
  03.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Afrika’da büyük bir hızla yayılan AIDS’i önlemek amacıyla hazırlanan proje çerçevesinde, Senegalli bir grup Müslüman doktor, özel bir sünnet tekniği öğrenmek için İsrail’e gitti.

  Kudüs Hadassah Ein Kerem Tıp Merkezi’nde İsrailli doktorlarla ortak çalışma yapacak olan Müslüman doktorlar, edindikleri bilgileri ülkelerinde uygulayacaklar. Bilindiği gibi, sünnet HIV riskini yüzde 65 oranında engelliyor. Ayrıca sünnet, Yahudilik ve Müslümanlığın en önemli geleneği.

  AFRİKA’nın en önemli sağlık sorunlarının başında gelen AIDS’in önlenmesi amacıyla Yahudi ve Müslüman bilim insanları birlikte çalışıyor. Bu amaçla, Senagalli beş müslüman doktor İsrail’e gitti. Müslüman doktorlar, Kudüs Hadassah Ein Kerem Tıp Merkezi’nde İsrailli doktorların uyguladığı özel sünnet tekniğini öğrenecek. İsrail, kıtada çok az doktor tarafından bilinen tekniği göstermek ve öğretmek amacıyla daha önce Senegal’e üç ayrı doktor heyeti göndermişti. Elde edilen başarı, İsrailli ve Senegalli doktorları ortak çalışmaya yöneltti. Bu amaçla İsrail’e giden Müslüman doktorlar, sünnet tekniğine ilişkin bir dizi bilimsel seminere katılacak. Dünyadaki bilimsel araştırmalar, sünnetin cinsel ilişki sırasında HIV riskini yüzde 65 oranında önlediğini ortaya koyuyor.

  Operation Abraham

  Afrika’nın en temel sorunu olan AIDS önlemek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından sürekli muhtelif projeler geliştiriliyor. İsrailli ünlü bilim insanı Dr. Inon Schenker’in öncülük ettiği ‘Operation Abraham’ çerçevesinde Senegal’de bir süredir değişik uygulamalar yapılıyor. Senegal, AIDS’ten ölüm oranlarının en yüksek olduğu Afrika ülkesi ve ortalama hayat süresi 31 yıla kadar düşmüş durumda. Bu nedenle, öncü çalışmalar bu ülkede başlatıldı. Alınan sonucun başarılı olması, iki ülke arasındaki resmi işbirliğini de beraberinde getirdi.

  Türkler de devrede

  ‘Operation Abraham’ kapsamında Kudüs Hadassah Ein Kerem Tıp Merkezi’nde daha önce düzenlenen uluslararası çalışmalara Arap tıbbi kuruluşları da davet edilmiş ama bu davetler sürekli reddedilmişti. İlk kez, Müslüman bir grup bilim insanı, İsrail’in uyguladığı sünnet tekniğinin somut faydasını gördüğü için bu ülkeye gitti. Böylece, AIDS ile mücadelede son derece önemli bir psikolojik direnç noktası kırılmış oldu. BM uzmanları, bu işbirliğinin son derece sevindirici olduğunu ve gelecekte daha geniş kapsamlı çalışmalar için de fırsat teşkil ettiğini söylüyorlar.

  Yeryüzü Doktorları Derneği Başkanı ürolog Prof. İhsan Karaman, kendilerinin birkaç yıldır Kongo’da ağrısız kansız sünnet yöntemi ile 120 bin kişiyi sünnet ettiklerini belirterek, “Aslında Yahudilik ile Müslümanlık arasında sünnet açısından hiçbir fark yok. Sadece cerrahi ekoller farklı olabilir” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı