Müslüman diye 'Atıcılar Kralı' unvanı geri isteniyor

DHA
04.08.2014 - 11:04 | Son Güncelleme:

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti’nde Werl kentine bağlı Sönnern köyünde “Atıcılar Kralı” olan 33 yaşındaki Mithat Gedik’ten, Hıristiyan olmadığı için ödülünü iade etmesi isteniyor.

Almanya'da yaşayan Türk Mithat Gedik, ülkedeki tolerans, gelenek ve uyum üzerine tartışmaların alevlenmesine neden oldu.

Müslüman diye Atıcılar Kralı unvanı geri isteniyorSönnern Atıcılar Kulübü üyesi ve yönetiminde yer alan Almanya doğumlu, 4 çocuk babası Mithat Gedik, 18 Temmuz 2014 tarihinde Sönnern St. Georg Atıcılar Kulübü’nde yapılan yarışlarda birinci olarak “Atıcılar Kralı” seçildi. Kulüp arkadaşları tarafından kutlanan Gedik’in krallığı, Tarihi Alman Atıcı Kulüpleri Federasyonu BDHS tarafından geri isteniyor. Gerekçe ise Mithat Gedik’in Müslüman olması. Tüzük gereği Müslüman birisinin atıcılar kulübüne üye olamayacağını belirten federasyon sözcüsü Rolf Nieborg, Gedik’in ilçe düzeyinde yapılacak atıcılık yarışlarına katılmasını da istemiyor.

BURASI HIRİSTİYAN BİRLİĞİ
Brüderschaft- Kardeşlik Birliği'ne sadece Hıristiyanların üye olabileceği, bu nedenle de Mithat Gedik’in daha başından beri atıcılar kulübüne üye olmasının hata olduğu belirtiliyor. "Westfälische Anzeiger" gazetesinin haberine göre, Mithat Gedik’in üye olduğu atıcılar kulübü, bu nedenle federasyondan atılma tehdidiyle karşı karşıya.
Mithat Gedik’i üye yapan kulübün yaptığı yanlışı düzeltmesini talep eden BDHS ya ödülün iade edilmesini ya da Gedik’in kulüp üyesi olarak değil, sıradan vatandaş olarak atıcılar kralı yapılmasını istiyor.

DİN DEĞİŞTİRSİN
Olanlar karşısında hayrete düşen Gedik, "Yirmi birinci yüzyılda hala bunları tartıştığımıza inanamıyorum" dedi ve Almanya'nın entegrasyon konusunda ilerlemediğini belirterek "Almanya'da uyum çok yüzeysel işleniyor" diye konuştu. Gedik ayrıca federasyon tarafından din değiştirmesi için tavsiyede bile bulunulduğunu ifade etti.

TÜZÜĞE SADIK KALMALI
Nieborg ise "Bir futbol kulübüne gidip de artık hendbol oynayalım diyemem. Herkes tüzüğe sadık kalmalı" diye karşılık verdi.

Sönnern Atıcılar Kulübü ve Mithat Gedik’in soruna nasıl bir çözüm bulacağı merak ediliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı