Dünya Haberleri

  Müslüman borsacılardan dinsel ayrımcılık suçlaması

  Aynur TATTERSALL/LONDRA, (DHA)
  30.10.2008 - 21:54 | Son Güncelleme:

  İNGİLTERE'de, Samira and Hanan Fariad adlı Müslüman ikiz kızkardeşler tarafından eski patronları aleyhinde benzeri görülmemiş tazminat davası açıldı.

  İngiliz borsa acentası ‘Tradition Securities and Futures’de (TSAF) borsa simsarı olarak çalışan Samira ve Hanan Fariad adlı 31 yaşındaki Müslüman ikiz kızkardeşler, bir Musevi müşterilerinin patronları tarafından Müslüman olmayan meslektaşlarına transfer edildiğini öne sürerek, şirket hakkında ‘dinsel ayrımcılık’ suçlamasıyla yüklü bir tazminat davası açtı.

  ‘İngiliz Daily Mail’ gazetesinin haberine göre, şirketteki kötü çalışma koşulları nedeniyle 2006 yılında istifa etmek zorunda kalan ve geçtiğimiz gün soluğu Londra İşçi Mahkemesi'nde alan Müslüman ikiz kardeşler, eski patronları alehinde 200 farklı suçlamada bulundu.

  Eski patronları tarafından dinsel ve ırksal ayrımcılığa uğradıklarını öne süren ve aslen Fransız vatandaşı olan Müslüman ikiz kardeşler, İngiltere'de benzeri görülmemiş oranda yüklü bir tazminat almayı umut ediyorlar.

  Benzeri bir olay da geçtiğimiz hafta yine yaşanmıştı. Ülkenin önde gelen bankalarından ’Abbey National’ çalışanı Balbinder Chagger, ‘Irksal Ayrımcılık’ suçlamasıyla açtığı tazminat davasından 2.8 milyon sterlin kazanmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı