Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Müslüman ateist

Alain de Botton’un yeni çıkan “Ateistler İçin Din” kitabını okudum.

“Dini törenler, orada bulunanların başkalarıyla kurdukları sevgi bağlarını incelikle güçlendiren çok sayıda öğe ile doludur” diyor: “Ateistlerin de bu öğeleri görmeleri, uygun gördüklerini de seküler dünyada kullanmak üzere ayrıntılarıyla incelemeleri iyi sonuçlar verecektir.”
Kalben İslam alemine bağlı ama kafaca inanca uzak düşmüş biri olarak okudum kitabı.
İnanmayı bir türlü beceremese de medeniyetini seven, Müslümanlığı kültür olarak kabul etmiş, “umarım” yerine “inşallah” demekten hoşlanan biri olarak.
Çan sesinde hissetmediğini ezanda hisseden. Kilise korusu yerine Kuran okuyan bir ninenin mırıltısında huzur bulan. Ama yine de inanç işinde sınıfta kalan.
Hepimiz Müslüman’ız aslında.
Ateist bile olsak, ortak bilinçaltını şekillendiren kodlara doğuştan bağlıyız.
Aynısı Hıristiyan alemi için de geçerli. Ne ateistler gördük, aslında Hıristiyandılar. Alain de Botton itiraf etmiş: “Dinler içimizi saran yalnızlık hissiyle ilgili çok şey biliyor gibiler.”
Sonuçta hayat bir şekilde gösteriyor, hangi bütünün parçası olduğumuzu.
Mesela Mehmet Akif Ersoy, Birinci Dünya Savaşı’nda “dost ve müttefik” Viyana’ya gider. Bir sabah ahalinin Kudüs’ün Osmanlılardan alınışını kutladığını görüp şaşırır.
“Düşmanımız olmaları önemli değil” der Avusturyalılar: “İngilizler de bizim gibi Hıristiyan. O yüzden Kudüs’ü sizden almaları bize de bayram!”
Hep merak etmişimdir; Akif “bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli” derken o günü düşünmüş müdür?
İlla siyasete bağla derseniz, CHP’nin derin millete nüfuz edemeyişinin temel nedeni böyle şeyleri ıskalamasıdır derim. AKP’nin sırrı da paso bunlara çalışması.

Kıvanç’ın ömrü uzadı

Arap hayranları rüyalarında Kıvanç Tatlıtuğ’un öldüğünü görüp panik yapmışlar.
Paul McCartney hakkında da vardır böyle bir efsane. Bugün bile gerçek Paul’ün 1966’de öldüğüne ve yerine benzerinin geçtiğine inanan Beatles fanlarına rastlanır.
Tabii tersi durumlara da yok değil: Elvis’in ya da Leydi Diana’nın hâlâ yaşadığını iddia edenler gibi.
Annem “rüyanda birinin öldüğünü görürsen o kişinin ömrü uzar” derdi. Araplar da bu şekilde Kıvanç’ın ömrünü uzatmış. Hem profesyonel hem de batıl anlamda.

tatlı  Sözlük

Aşk: Cehennemin ortasında bir çift kanat.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI