Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Müslüman adam küfür eder mi

  Hürriyet Haber
  26 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ocak 2011 - 01:19

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin “yargıyı hızlandırma” projesi kapsamında TBMM’ye sunduğu yasa tasarısıyla amacın yargıyı ele geçirmek olduğunu söyledi.

  Başbakan Erdoğan’a, “Allah aşkına inançlı adam küfür eder mi? İnançlı geçiniyor. Müslüman adam küfür eder mi?” diye soran Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu ve özetle şunları söyledi:

  Bana ‘densiz’ dedi

  “Ben ‘Bunlar Hizbullah ile kol kola şeklinde bir algı var’ deyince, Başbakan kendisine yakışan bir üslupla karşılık verdi ve bana ‘densiz’ dedi. Ben kendisine kısa bir cevap verdim. ‘Başbakan’ın ruh halinden şüpheleniyorum, gitsin bir doktora görünsün’ diye. Allah aşkına inançlı adam küfür eder mi? İnançlı geçiniyor. Müslüman adam küfür eder mi? Müslüman geçiniyor.

  Şimdi soruyorum, senin milletvekillerin Batman ve Van’da, Hizbullah’ın derneğine gittiler mi? Gittiler ise neden gittiler? Şimdi polis o kaçakları bulmak için o dernekleri basıyor. O kaçakları kim korudu? Şimdi kalkacak yine küfür edecek. Bu millet kimin doğruyu söyleyip söylemediğini çok iyi bilir. Başbakan Hizbullah’a neden terör örgütü demiyor? İnsanları domuz bağı ile bağlayıp, gömüp üzerinde yemek yemek hangi inanca sığar? Ne kadar küfür edersen et Sayın Erdoğan, ben senin maskeni indireceğim gerçek yüzünü bu millete göstereceğim.

  Elazığ’daki adamı dinle

  Başbakan, ‘Vatandaşın 1 trilyonluk yolsuzluk, sorusuna cevap veremedi’ diyor. Al kaseti, evde izle. Ama izleyemez, utanır. O soruyu soran arkadaş AKP’nin Denizli’deki yöneticilerinden. Bu vatandaşıma, ‘Özgürce sorularını sorabilirsin’ dedim. Ama aynı sorular Başbakan’a sorulsa ne derdi? Kendi diliyle söyleyeyim, ‘Alçak, provokatör, hain’ Elazığ’da kendi partisinden biri ‘Yolsuzluk var’ diyor, dayak yiyor. Başbakan’a sesleniyorum bu dürüst adamı çağır bir dinle. Çağırıp dinlemezse ‘Elazığ’daki yolsuzlukların ortağı Recep Tayyip Erdoğan’dır’ diyeceğim.

  AKP marjinal parti

  AKP, bilinen anlamda normal, demokrasiyi içselleştirmiş bir siyasi parti değildir. AKP, demokrasi bahçesinde yetişip demokrasiyi yok etmeye çalışan bir siyasal partidir. İnsan haklarına karşı bir siyasal partidir. Düşünce özgürlüğünün olmadığı bir partidir. AKP’de bir milletvekilinin farklı görüş dile getirmesi söz konusu olamaz. O açıdan, AKP marjinal bir partidir, düşünceleriyle marjinal bir partidir. Demokrasiyi kullanan ama demokrasiyi yok etmek için kullanan bir siyasal partidir.

  Onurlu hâkim ayrılır

  Tarafsızlığı olmadığı için tazminata mahkum edilen bir yargıç, ‘Ben o görevde kalacağım’ diyor. Siyasal iktidar da ‘Biz sizi o görevde tutacağız’ diyor. Onurlu bir yargıç, yargıya saygı duyan bir yargıç, yargının saygınlığını korumak isteyen bir yargıç, o görevde kalmaz, ayrılır, ayrılmak zorundadır. “

  Adaylık diye bir şey yok

  Kılıçdaroğlu, Ergenekon davası tutukluları gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın CHP’den milletvekili adayı gösterileceği iddialarına, “Öyle bir şey yok” karşılığını verdi. İsteyen herkesin aday adaylığı için başvurabileceğini belirterek, “Yasal engel yok ama partinin bu yönde alınmış bir kararı da yok. Sayın Batum, yaptığı açıklamada böyle bir temenniyi dile getirmiş o kadar” diye konuştu. CHP Grup toplantısının ardından soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Hakikatler Komisyonu önerisi partinizde tartışma yarattı mı?” sorusuna “Hayır. Faili meçhullerin aydınlatılmasını istiyoruz. Yani bu ülkede demokrasi varsa faili meçhullerin üzerine gideceksiniz” karşılığını verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı