Dünya Haberleri

DÜNYA

  Muslukçu McCain’i kurtaramadı

  Razi CANİKLİGİL / NEW YORK
  17 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ekim 2008 - 23:43

  4 Kasım’daki ABD başkanlık seçimine üç hafta kala iki aday arasında yapılan üçüncü ve son tartışmayı da Cumhuriyetçi McCain karşısında, Demokrat aday Barack Obama kazandı. CNN’in anketine göre tartışmayı izleyenlerin yüzde 53’ü, 90 dakikayı Obama’nın üstün bitirdiğini söyledi. McCain iyiydi diyenler yüzde 31’de kaldı.
  Tartışmaya tam 15 dakika, "Muslukçu Joe" damgası vuruldu. McCain, sık sık "Muslukçu Joe"ya seslenerek Obama’nın vergi politikalarını eleştirdi. Obama da ekrana bakarak ve yine aynı kişiye seslenerek kendi politikalarını anlattı. Obama, McCain’i Bush’un devamı gibi göstererek, "Değişime ihtiyaç var" dedi.

  McCain'in halleri

  ABD başkanlık seçimleri öncesinde Demokratların adayı Barack Obama ile Cumhuriyetçi parti adayı John McCain arasında yapılan son televizyon düellosunda McCain daha önceki tartışmalara göre daha saldırgan görünmesine rağmen, ABD medyası rakibini ekonomik kriz üzerinden vuran Obama’nın üçüncü ve son TV tartışmasını da kazanarak üçte üç yaptığı görüşünde birleşti.

  New York’un Long Island bölgesindeki Hempstead kasabasındaki Hofstra Üniversitesi’nde yapılan tartışmayı yaklaşık 3500 gazeteci izlerken, bu okulda okuyan yaklaşık 30 kadar Türk öğrenci de kampüs içinde ellerindeki pankartlarla Obama’yı desteklediler.

  ABD tarihinde ya ilk siyah başkanı ya da ilk kadın başkan yardımcısını belirleyecek olan başkanlık seçimi öncesinde son defa bir araya gelen iki adaydan hangisinin mali kriz karşısında uygulayacağı ekonomik planını halka daha iyi anlatacağı beklenirken, iki aday da uygulayacakları reform ve ekonomik politikaları net olarak anlatabilme imkanı bulamadılar.

  Mortgage krizinin finansal piyasaları alt üst etmesi sonrasında ne gibi planları olduğu sorulan McCain, Büyük Buhran’dan sonraki en kötü depresyonu yaşadıklarını, Başkan Bush’un hazırladığı 700 milyar dolarlık son planı Obama ile birlikte desteklediklerini, bu işte vergi verenlerin bu paralarını geri alabilmeleri gerektiğini söyledi. İmzalanan kurtarma paketinin orta gelirliye bir katkısı olmadığını da söyleyen McCain, daha fazla iş yaratılması ve vergi indirimi uygulamaları gerektiği belirtti. Finansal kriz yüzünden zor durumda kalan ev sahiplerine yardımcı olma konusunda senatör McCain ile aynı fikirde olduğunu söyleyen Obama ise, yeni kurtarma planının nasıl yapılacağı konusunda farklı görüşleri olduğunu kaydetti.

  45 Nükleer santral

  Enerji, eğitim, sağlık sistemini geliştirmeleri gerektiğini dile getiren McCain, güvenli olmaları şartıyla çok acele 45 tane nükleer santral yapmaları gerektiğini, bu sayede 10 yıl içinde ortadoğu ve Venezüela’dan petrol almayı bırakabileceklerini ileri sürdü.

  McClown

  CBS’ten deneyimli isim Bob Schiffer’in yönettiği "Yuvarlak Masa" tartışması New York’taki Hofstra Üniversitesi’nde yapıldı. Başkan adayları yerlerine oturmak üzereyken McCain bir ara yönünü şaşırınca dilini çıkarıp elleriyle bir jest yaptı. Bu görüntü bazı internet sitelerine "McClown" (Palyaço) diye yansıdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı