ANKARA HABERLERİ

Musluk suyunun 'suç ve ceza'sı

Oğuz DEMİR-Mert Gökhan KOÇ
19.09.2014 - 02:06Son Güncelleme :

Başkent’te bir süredir karşılıklı iddia ve polemiklere sahne olan Başkan Melih Gökçek ile CHP’li Aylin Nazlıaka arasındaki musluk suyu kavgası, Nazlıaka’nın evine sıçradı. ASKİ ekipleri, Nazlıaka’nın da evinin bulunduğu 21 villanın su deposunda, kaçak kuyu suyu ve kaçak şebeke suyu kullanıldığını tespit etti. Gökçek, “Kaçak boru çekmek suç. Suçüstü yakalandı, Aylin hanımı mahkemeye vereceğiz” derken Nazlıaka, “Ödeyeceğimiz bir ceza varsa elbette cezayı öderiz. Fakat Gökçek’in amacı beni caydırmaktır asla caymayacağım” dedi.

Oğuz DEMİR-Mert Gökhan KOÇ

Şebeke suyunun koktuğu, ishal yaptığı iddialarıyla başlayan su kavgası, dün yeni bir boyut daha kazandı.

Geçtiğimiz günlerde CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın şebeke suyundan rahatsızlandığını açıklaması üzerine dün ASKİ ekipleri Nazlıaka’nın evine su sağlayan depoda inceleme yapıp, numune aldı. Ekipler, inceleme sırasında 21 villanın kaçak kuyu suyu kullandığını tespit ettiklerini belirterek, şebeke suyunun da kaçak olarak bağlandığı açıkladı.

ASKi ekiplerinin yaptığı incelemenin ardından açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, şöyle konuştu:

‘MAHKEMEYE VERECEĞİZ’

“Şebeke suyundan kaçak boru çekmek suç, bu bir milletvekiline yakışır mı. Rezaletin daniskası, suçüstü yakalandı. Ankara’nın suyunu hakkını kaçak olarak çekiyorsun. Kaçak konusunu affedebilmek mümkün değil, Aylin hanımı mahkemeye vereceğiz. Orada yer alan iş yerleri de bize ev olarak abone olmuşlar, bu da bir rezalet. Konuyu yargıya taşıyacağız. 15-40 bin TL arası daire başına ceza kesilecek.

‘REZALETİN DANİSKASI’

Kuyuda klor kullanılmıyor. Klor kullanılmayan yerden her türlü hastalık geçebilir. Aylin hanım ishal olmuş dua etsin, dizanteri de olabilirdi, veba da olabilirdi. Rezaletin daniskası. Kalkacaksın ‘İshal oldum’ diye bağıracaksın, kaçak su kullanacaksın, kaçak kuyu açacaksın, kaçak kuyudan mikroplu suyu kullanacaksın ondan sonra da ishal olacaksın, sonra da kalkacaksın Büyükşehir Belediyesi’ne çamur atacaksın. Adamın suratına çamur yapışır kalır.”

Nazlıaka: Kuyu suyu kullanıldığını bilmiyordum

ASKİ ekiplerinin, “kaçak su kuyusu ve kaçak şebeke suyu kullanıldığı” yönündeki tespitinin ardından evinin önünde basın açıklaması yapan Nazlıaka ise özetle şunları söyledi:

“40 yıl önce yapılmış olan bir site. Zamanında kuyu suyu kullanmaya başlamış. Bugüne kadar kuyu suyu kullanıldığını dahi bilmiyordum. Bu vesileyle buradaki olaylardan haberim olmuş oldu. Bununla ilgili olarak ödeyeceğimiz bir ceza varsa elbette cezayı öderiz. Ceza ödemekten kaçınmıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin su problemine dikkat çektiğim için Melih Gökçek’in adamları ve ASKİ yetkilileri birkaç gündür sokağımızda. Gökçek, kendince beni yıldırmaya, caydırmaya çalışıyor. Gökçekten asla hesap sormaktan vazgeçmeyeceğim. Bundan sonra da Ankara’nın Ankara halkının haklarını savunmaya devam edeceğim.

‘ANKARALI GÖKÇEK’E İNANMIYOR’

Ankaralı Gökçek’e inanmadığı için yüzde 70’ten fazlası damacana su tüketiyor. Bakanlıklar ve Başbakan damacana su kullanıyor. Ben bu şehrin bir milletvekili olarak kendisinden hesap soruyorum kendisi de sorularıma cevap vermek zorundadır. Televizyonlara çıkıp şovlar yaparak, ağzını musluğa dayayarak bu konuyu kapatamaz. Biz her fırsatta bu konunun takipçisi olacağız ve Ankara’nın sağlıklı bir su tüketmesi için tüm mücadeleye devam edeceğiz.”

21 VİLLALIK SİTEYE 36 YILLIK CEZA YOLDA

ASKİ yetkilileri, “Mevzuata göre şu anda abonelik başlangıç tarihi olan 1978’den itibaren bu tarihe kadar tüketebilecekleri su hesaplanır ve 3 kat cezalı olarak ilgililere tebliğ edilir” diye konuştu.

ASKİ yetkilileri incelemenin ardından şu bilgileri verdi: “Yaptığımız incelemelerde siteye şebeke suyundan ve kuyudan birer bağlantının olduğu tespit edildi. Kuyu suyunun peşinden bir arıtma yapılmış, o da bu binanın deposuna bağlanmış. Şu anda burada şebeke suyumuz değil, kuyu suyu kullanılıyor. Buradaki sıkıntı kuyularının yasal olmadığıdır. Kuyularının bağlantısında herhangi bir sayacın olnmadığı ve kaçak kullanıldığı tespit edilmiştir. Bizim mevzuatımıza göre bu bir usulsüz su kullanımı, yani su hırsızlığı olarak tabir edilmektedir. Yaptığımız ölçümlerde de depolarında klora rastlanılmadı. Klor olmaması durumunda bakteri üreyebildiği ve bunun da insan sağlığına olumsuz etkilediği, başta ishal olmak üzere çok çeşitli problemlere neden olduğu zaten ortadadır. Hem şebeke suyunu hem de kuyu suyunu bastıkları depolarında klor olmadığı için sayın milletvekilimiz rahatsızlanmıştır diye tahmin ediyoruz.”

AĞZINI DAYADI MUSLUKTAN SU İÇTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, önceki akşam Beyaz TV’de canlı yayınlanan programın sonunda stüdyolarda lavabodaki musluğa ağzını dayayarak su içti. Gökçek, “Ankara’nın suyuna güvenin. Vallahi güvenin, billahi güvenin. İçinde sağlıksız hiçbir şey yok. Pet şişelerden bin kat daha sağlıklı ve güzeldir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Musluk suyunun 'suç ve ceza'sı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:52
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı