Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Muşlu kız öğrenciler köylerine okul istiyor

  DHA
  04.06.2013 - 11:48 | Son Güncelleme: 04.06.2013 - 11:48

  Muş’un Çataklı Köyü’nde yatılı okullara gitmek istemeyen 50’den fazla kız öğrenci köylerine ortaokul yapılmasını istiyor.

  Muş’ un Bulanık İlçesi’ne bağlı Çataklı Köyü’ndeki kız öğrencilerin, köylerine ortaokul olmadığı için okuyamadığından yakınan Muhtar Kemal Korkmaz, “Kızlarımız okumak için can atıyor” dedi. Bulanık ilçesine 30 kilometre uzaklıkta 1180 nüfuslu Çataklı köyünde 4 sınıflı bir ilkokulun olduğunu belirten Muhtar Kemal Korkmaz, kızların ilkokuldan sonra eğitimlerine devam edemediklerini söyledi. Köyde ortaokul ve liseye gidemeyen 50’den fazla kız öğrencinin olduğunu belirten Korkmaz, “Şehirdeki yatılı okullara kızlarımız gitmek istemiyor. Ortaokul veya yatılı ortaokul yapılırsa köyümüzdeki kızlarla birlikte diğer köylerdeki kızlar da yararlanır. Kızlarımız okumak için can atıyor” diye konuştu.
  İlkokulu bitiren 4 kızının ortaokul olmadığı için eğitime devam edemediğini anlatan veli Gülistan Arslan, “Kızlarımdan biri 16, diğeri 18 yaşında. Şimdi köyümüzde ortaokul yapılsa yaşları büyük olmasına rağmen okula gönderirim” dedi.
  İlkokul 5’inci sınıfı bitirdikten sonra okula gidemediğini söyleyen Maria Korkmaz ise tek isteğinin okumak olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı