Ege Haberleri

EGE

  MUSiAD’tan çözüm önerileri

  Hürriyet Haber
  26 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mayıs 2010 - 19:33

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin 20. kuruluş yıldönümüde konuşan İzmir Şube Başkanı Cemal Öztürk, yıllık büyüme hedefinin yüzde 10 olması gerektiğini belirtirken, İzmir Menkul Kıymetler Borsası’nın kurulması için girişimde bulunacaklarını söyledi.

  1990 yılında on iki kişi ile kurulduklarını bugün itibariyle 5112 üyeye ulaştıklarını belirten Öztürk, Türkiye’nin büyüme potansiyelinin yüksek olduğunu, ancak eldeki birikimlerin hayata geçirilemediğini söyledi.
  Öztürk “2008 yılında başlayan global krizin ardından iş dünyası da yara aldı. İşsizlik giderek büyüdü. İstihdam, bir ülkenin en büyük toplumsal sorunlarından biridir. Bu noktada merkezi hükümetlerin ve yerel yönetimlerin sorumluluk alması gerekir. İktidardaki siyasi iradenin istihdam konusundaki çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Başbakan Erdoğan’ın, TOBB’dan istediği ‘Her üyeniz bir işçi alsa işsizlik çözülür’ önerisini de olumlu buluyor, realite ve kar paylarını gözeterek bu formülü kendi üyelerimiz için de uyguluyoruz. Türkiye’nin büyüyerek istihdam yaratma potansiyeli var. Bu birikimi harekete geçirmek önemli” diye konuştu.
  HEDEF BÜYÜMELİ
  İşsizliği azaltmak konusunda kimsenin elinde sihirli bir değnek olmadığına vurgu yapan Öztürk, “Türkiye, yıllık büyüme oranlarını daha da yükseğe çekmeli. Her yıl en az yüzde 7 büyüme hedeflenirken, yüzde 10’un altına düşülmemeye çalışılmalı. Eğer böyle olmazsa, hükümetin açıkladığı, 2023 yılı büyüme hedefine ulaşamayız. Yatırımcının önü açılmalı. Yerli sermaye başta olmak üzere, dış sermaye de teşvik edilmeli” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı