KONYA HABERLERİ

MÜSİAD Konya Şubesi’nin Cuma Konferansları Sürüyor

IHA
09.08.2015 - 11:42Son Güncelleme :

MÜSİAD KONYA ŞUBESİ CUMA KONFERANSLARININ BU HAFTAKİ KONUĞU STRATEJİK DÜŞÜNCE ENSTİTÜSÜ BAŞKANI PROF. DR. BİROL AKGÜN OLDU.

IHA

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Konferanslarının bu haftaki konusu ülke yaşanan son olayların değerlendirilmesi ve muhtemel etkileri oldu.
Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “Hepimizin malumu olduğu üzere ülke gündemimiz bir hayli yoğun. 7 Haziran seçimlerinin ardından ülkemiz siyasi anlamda bir belirsizlik dönemine girdi. Akabinde bu siyasi belirsizliği fırsat olarak kullanmak isteyen kirli odaklar terörü yeniden hortlatmak istediler. Ancak devletimiz terörle mücadele noktasında acziyete düşmeden etkin bir şekilde mücadelesini sürdürerek buna müsaade etmedi. Yaşanan bu belirsizlik ortamı iş dünyası olarak bizleri de yakından ilgilendiriyor. Bizler yaşanan olayların son bulacağına ve yeniden her alanda istikrar ortamının sağlanacağına inanıyoruz” dedi.
Ekonomi, iç politika ve dış politika faktörlerinin birbirlerine bağlı birer süreç olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, “Ülke olarak son on sekiz ayda yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimler olmak üzere üç önemli seçimi geride bıraktık. Dünya ve bölge siyasetinin yeniden şekillendiği bir süreçten geçiyoruz. Dünya üzerinde kutuplaşmalar hat safhaya ulaşırken, güç dengeleri yeniden kurulmaya başlandı. Yakın coğrafyamıza bakacak olursak, Ortadoğu’da Suriye ve Irak’ta yaşananlar ortada. Yunanistan ekonomik anlamda var olma savaşı veriyor. Balkanlar’da ve Kafkaslar’da durum diğerlerinden farklı değil. Dünya üzerinde ve yakın bölgelerimizde yaşanan bu gelişmeler haliyle ülkemizi de etkiliyor. Biz ülke olarak değişen bu düzene göre dış politikalarımızı oluşturmak ve iç politikamızı da bu eksende düzenlemek durumundayız. Son dönemde yaşanan olayların temel sebebinin Türkiye’nin kabuğunu kırarak uluslararası alanda ve Ortadoğu’da söz sahibi olmaya başlaması olduğunu açıkça ifade edebiliriz. Türkiye’nin başta enerji olmak üzere birçok alanda uluslararası anlaşmalara imza atması bu durumdan rahatsız olanların harekete geçmesine sebep oldu. Bunu ilk olarak gezi olayları ile denemeye kalkıştılar, ardından 17 ve 25 Aralık darbe girişimleri ile sürdürdüler. 7 Haziran seçimlerinin ortaya çıkardığı siyasi belirsizlik ortamından sonra da bu defa geçmiş seçimlerde demokratik yollarla elde edemediklerini terör gibi illegal yollardan elde etmeye kalkıştılar. Ama gördüler ki Türkiye hiçbir şekilde kamu güvenliğinden taviz vermeyecek şimdi de yeniden masaya oturma çağrısında bulunuyorlar. Seçim sonuçlarını değerlendirecek olursak, önümüze iki ihtimal çıkıyor. Ya AK Parti ve CHP koalisyon hükümeti kurma konusunda uzlaşacak ya da yakın bir tarihte erken seçime gidilecek. Geçmişte koalisyon hükümetlerinin siyasi istikrarı sağlayamadığı ve kalıcı hükümetler ortaya çıkaramadığı hesaba katılacak olursa erken seçim ihtimali daha da güçlenmektedir. Çözüm sürecini ele alacak olursak, sürecin yaşananlardan dolayı sekteye uğradığını görüyoruz. Süreç ülkemizin geleceği açısından kesinlikle başarıyla sonuçlanmalıdır. Aksi bir durum hiç kimseye kazanç sağlamayacaktır. Şu an yaşanan terör olaylarının uzun sürmeyeceği ve yeniden müzakere masasına oturulacağı kanaatindeyim. Bu süreç hızla çözüme kavuşturulmalı ve Türkiye etkin dış politikasına devam etmelidir. Ülke olarak, millet olarak bunu başaracak güce sahibiz; çünkü Türkiye eski Türkiye değil. Yaşanan olaylar her ne kadar iş dünyası üzerinde bir tedirginliğe yol açsa da bu durumun kalıcı olmayacağını, iş adamlarımızın üretmeye devam edeceğini ve ekonomimizin sağlam temellere dayandığını belirtmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.
Konferans soru-cevap bölümü ve MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek’in günün anısına Prof. Dr. Birol Akgün’e hediye takdimi ile son buldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden MÜSİAD Konya Şubesi’nin Cuma Konferansları Sürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2015 tarihinde saat 11 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MÜSİAD Konya Şubesi’nin Cuma Konferansları Sürüyor haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:40
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı