MÜSİAD, Gül’e ‘Orta Gelir Tuzağı’nı anlattı

Turan YILMAZ/ANKARA
06.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, MÜSİAD yönetimini dün Çankaya Köşkü’nde kabul etti. MÜSİAD Genel BAşkanı Nail Olpak, Gül’e, ana temasını “Orta Gelir Tuzağı” konusunun oluşturduğu 2012 ekonomi raporlarını sundu.

Gül de kabulde, “Orta gelirli ülke statüsüne kavuşmuş ülkelerin, uzun yıllar boyunca bu seviyede kalıp yüksek gelirli ülke kategorisine geçememesi” diye tanımlanan “Orta Gelir Tuzağı” konusuna “dikkat edilmesi” gerektiğini söyledi. Gül, eskiden beri bu konuya dikkat çeken mesajlar verdiğini de anımsattı. Gül, MÜSİAD’ın raporlarını hep takip ettiğini belirterek, bu rapordan da yararlanacağını söyledi. Olpak, Gül’ü MÜSİAD’ın Ekim ayındaki uluslararası fuarına da davet etti.

“Orta Gelir Tuzağı” nedir?

MÜSİAD’ın bu yılki ekonomi raporunun ana temasını oluşturan “Orta Gelir Tuzağı”, orta gelirli ülke statüsüne kavuşmuş ülkelerin, çok uzun yıllar boyunca bu seviyede kalıp yüksek gelirli ülke kategorisine geçememesi olarak tanımlanıyor. MÜSİAD’a göre bu ülkeler, hızlı bir büyüme ile düşük gelirli ülke olmaktan kurtulabiliyor, ancak orta gelir düzeyine ulaştıklarında yavaşlamaya başlıyorlar. Bu ülkelerin düşük büyüme hızlarıyla uzun süre yerlerinde sayarak adeta bir sarmalın içine hapsoldukları belirtilen raporda, Tayland, Filipinler ve Malezya’nın yanı sıra çok sayıda Latin Amerika ve Güneydoğu Asya ülkesinin bu tuzaktan hala çıkamadığına dikkat çekiliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı