MÜSİAD: Faiz indirimi yetersiz

ANKA
17 Ekim 2007 - 14:38Son Güncelleme : 17 Ekim 2007 - 14:38

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Bolat, Merkez Bankası'nın yarım puanlık faiz indiriminin yeterli bulmadıklarını ve 2007'nin kalan döneminde en az 2 puanlık bir indirim beklediklerini bildirdi.

Ömer Bolat yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın faiz indiriminde temkinli davranmasının altında yüzde 4 gibi abartılı enflasyon hedefinin bulunduğunu ve kamu kesiminin mali disiplinindeki bozulmanın büyüteç altına alınması gerektiğini ifade ederek, “Yılın geri kalan dönemi için en az yüzde 2 kadar bir faiz indirimi beklentimizi koruyoruz" dedi. Faizin "Merkez Bankası'nın elindeki en istisnai silah" olduğunu ifade eden Bolat, enflasyonu düşürmenin temel koşulunun ise kamu kesiminin enflasyon hedefine sadık kalması olduğunu vurguladı. Bolat, "Oysa kamu kesiminin ilk 9 ayda, uzun yıllardır sürdürdüğü mali disiplinden bir hayli uzaklaştığı görülüyor. Hükümetin bir an evvel gerekli reformları da yaparak mali disipline geri dönmesine olan acil ihtiyacı kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

Bolat, Türkiye’ye 1990’lı yılları kaybettiren yüksek reel faize dayalı “rantiye ekonomisine” ve buna neden olan yanlış kamu yönetimine karşı olduklarını vurguladı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı