"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

MÜSİAD 50 milyon TL’lik meraya göz koydu

“BEN Marmara Ereğlisi’nden bir çiftçi vatandaşım. Geçen gün Şahpaz Köyü (Angusların inatla barındırıldığı köy) üzerinden Çorlu’ya giderken Seymen’den bir akrabamla karşılaştım.

Bana ‘İşler kötü’ dedi... Ne demek istiyorsun diye sordum. Vahim bir durum varmış ortada... Bunu anlatırsam başım belaya girer mi diye sordu. Anlat dedim, söyledikleri karşısında ağzım açık kaldı.
Efendim, bizim köyümüz 350 hanedir, İstanbul-Edirne yolu üzerinde, Çorlu’ya 15 km uzaklıktadır.
Havaalanına yakındır.
Köyümüzün E-5 yolu üzerinde köy tüzelkişiliğine ait mera vardır. Söz konusu mera, Seymen Köyü halkı tarafından yaklaşık 70 yıl önce ‘otlakiye’ olarak kullanılmak kaydıyla köy tüzelkişiliğine bağışlanmıştır. Yaklaşık 1500 dönümdür.
Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan, MÜSİAD adına bu meranın 500 dönümünü istemiş.
Ben böyle bir şey ne duydum, ne gördüm. Nasıl böyle bir girişimde bulunabilir.
Olayın içyüzü nedir diye soracak olursanız...
İktidarın ekonomik politikalarını hazırlayan, belirleyen, hatta uygulayıcısı olarak bilinen, Başbakan’ın her kongresine ve çeşitli etkinliklerine katıldığı MÜSİAD bir süre önce Çorlu’da şube açtı. Atatürk heykelinin karşısındaki bir binada gösterişli bir tabela astılar.
Demek ki, kaymakama bu arsaya talip olduklarını söylediler.
Kaymakam da iktidardan korkusuna, gidip köy muhtarına bunu açıkça ifade ediyor.
“Meranın bir bölümünü MÜSİAD istiyor” deme cesaretini gösteriyorsa ne kadar ‘panikte’ olduğu anlaşılıyor.
İnsan dinlerken üzerine sanki kaynar sular dökülüyor.
Seymen Köyü, özellikli bir köydür; bilinir... Çalışkan ve saygılı insanlardır. M. Ali Aybar’ın döneminde İşçi Partisi’ne verdikleri oylarla Tekirdağ’dan 1965’te bir milletvekili çıkarmışlardır.
Bizim bir ‘sol’ geleneğimiz vardır. Biz yağmacı zihniyete hep karşı çıktık...
Daha vahimini söyleyeyim...
İstenen yerin 500 dönüm olduğunu söyledim ya... Buranın dönümü 100 bin TL’dir... Çarpın bakalım ne ediyor... 50 milyon TL, Başbakan’ın tabiriyle eski parayla 50 trilyon.
Türkiye’de değil dünyada böyle bir şey görülmez, duyulmaz. Arazinin az karşısında havalimanı vardır.
İktidarın desteğiyle buraya ne mi yapılır? Fuar alanı yapılır, özel uçak pisti yapılır, villalar yapılır, gökdelen yapılır, yapılır da yapılır.
Bürokrat peşkeş çekmeye alet olmaz, halkı korur, doğaya sahip çıkar.
AKP milletvekilleri AKP’den Ziyaeddin Akbulut, Özlem Yemişçi (Çorlu’dan belediye başkan adayı),
MHP’li Bülent Belen (Çorlulu), CHP’li Emre Köprülü (Çorlulu), Faik Öztrak ve Candan Yüceer bu olayı öğrendiğiniz anda, hep birlikte burada eylem yapmalısınız. (Buranın ne kadar değerde olduğu, Tekirdağ’ın ünlü emlakçısı ‘Akbulut Emlak’a sorup öğrenilebilir.)

Şahin Mengü isyan ediyor

“CHP stratejisi mi? (15.12.2013) başlıklı yazınızı okudum. Ben de kendi değerlendirmemi sizinle paylaşmak istiyorum” diyen, eski CHP milletvekili Av. Şahin Mengü CHP yönetimine ateş püskürüyor: “Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibinin temel stratejisi veya misyonu, CHP’yi ’devrimci, halkçı ve ulusalcı köklerinden koparmaktır. Devrimci, halkçı ve ulusalcı CHP hiçbir zaman Batılıların ve onların Türkiye’deki uzantılarının hoşlandığı bir parti olmamıştır. CHP yönetimlerine daima “Değişin, değişin ki iktidar alternatifi olun” düşüncesini kabul ettirmeye çalışmışlarsa da bunda başarılı olamamışlardır. Bu istedikleri değişim, özellikle ulusalcı duruşundan vazgeçmesidir.
Kaset operasyonunun devreye sokulmasına yaklaşan günlerde önce o tarihteki CHP Genel Başkanı Sayın Baykal’dan, Sayın Önder Sav, Sayın Onur Öymen ve Sayın Mustafa Özyürek’i tasfiye etmesi istenmiştir. Bu üç isme bakarsanız ortak özellikleri ciddi devlet adamı olmalarının yanında ulusalcı duruşlarıdır. Sayın Baykal bu çirkin ve yakışıksız öneriyi elinin tersiyle geri çevirince CHP’de daha kapsamlı ve daha büyük bir operasyon yapılması için düğmeye basılmış ve kaset devreye sokulmuş ve çok kısa bir süre içinde partinin ana damarı olan halkçı, devrimci, ulusalcılar tasfiye edilmişlerdir.
CHP bir dikensiz gül bahçesine çevrildikten sonra parti, ulusalcı çizgisinden uzaklaştırılmaya başlanmıştır. Bugün yapılan ve CHP’ye dışarıdan getirilenlerin -ister milletvekili yapılan isterse şimdi belediye başkanı yapılmak istenenlerin- % 99’u Atatürk ilkelerine karşı ve ulusalcı olmayan tiplerdir. Bugünkü yönetimin stratejisi, CHP’yi renksiz, kişiliksiz, laiklik ilkesinden vazgeçmiş, ‘Türk’ adının Anayasa’dan çıkarılmasına sıcak bakan bir parti haline getirmektir.

İşsizlikte vahim tablo

KOCAELİ Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş “2003’te % 11 olan işsizliğin 2013’te % 17’yi geçtiğini” söylerken vahim tabloyu anlattı: “Başbakan’ın 11 yıllık iktidarı boyunca işsizlik konusunu dile getirdiği, ağzına aldığı hiç duyuldu mu? Hayır! Çünkü bu hükümet bu konuda sınıfta kalmıştır, hem de baştan beri. Bugün (dün) açıklanan verilere göre de işsizlik giderek artmaktadır. Resmi rakamlar yüzde 10’a dayanmıştır. Bu durum ekonomide 2009’da başlayan kısmi toparlanmaya dek sürmektedir. Şimdiden uyaralım: İşsizlik önümüzdeki aylarda daha da yükselebilir.” Sanırız Güneş, Başbakan’ın bu konuda birkaç kez “İktidarımızın başarısız olduğu tek konu işsizliktir, mücadeleye devam ediyoruz” dediğini unutmuş...

BİLİYOR MUSUNUZ

-DSP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına, eski İstanbul Barosu başkanlarından Muammer Aydın, Bakırköy’e Saffet Şen, Beyoğlu’na Gürsel Durmaz, Beykoz’a Recai Çelik, Eyüp’e Faik Kaya, Fatih’e Erdoğan Tülümenler, Kartal’a Şahin Kaya’nın aday gösterildiğini...
-İKİ dönemdir Ümraniye Belediye Başkanı olan Başbakan Erdoğan’ın kız kardeşinin dünürü Hasan Can’ın tıpkı Erdoğan gibi “Ustalık dönemi için üçüncü kez adayım” dediğini, ancak AKP’deki muhaliflerin kendisine “Oysa Başbakan Erdoğan’ın ‘Kimse eş, dost, akraba ilişkileriyle bana gelmesin. Anketlerden kim çıkarsa adayım o, torpil olmayacak. Hak eden, halkın benimsediği, Halk oylamasında en çok oyu alan aday olacak’ biçimindeki sözlerini hatırlattıklarını...
-YAYIN Kurulu Başkanlığı’nı Mehmet Mert’in yaptığı yerel günlük Haberdar’ın 12. kuruluşunun Artemis Marin Otel’de kutlandığını...
-KIRKLARELİ Babaeski’nin Büyükmandıra beldesinin eski Belediye Başkanı Hülya Gürman’ın MHP’den aday gösterildiğini...
-ANKARA Rotary Kulübü’nün, Cumhuriyet yazarı Özgen Acar’a ’Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmış kültür varlıklarının ülkemize geri dönmesine sağladığı başarı ve kültürel mirasın korunmasına ilişkin çalışmaları nedeniyle, ‘Meslek Ödülü’ verdiğini...

X