Dünya Haberleri

  Müşerref siyaset için ülkesine geri dönüyor

  Hürriyet Haber
  21.05.2010 - 13:41 | Son Güncelleme:

  Eski Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, siyasete girmek için ülkesine dönme niyetinde olduğunu söyledi.

  Pakistan'da 1999 yılında askeri darbeyle iktidara gelen ve ülkeyi 2008 yılına kadar yöneten Müşerref, CNN ile yaptığı söyleşide, "Kesinlikle Pakistan'a geri dönmeyi ve aynı zamanda siyasete girmeyi planlıyorum. Devlet başkanlığı mı yoksa başbakanlık için mi yarışacağım meselesi ise daha sonra belli olur" diye konuştu.

  Yaklaşık bir yıl önce Pakistan'dan ayrılan ve zamanının çoğunu İngiltere ve ABD'de geçiren Pervez Müşerref, ülkesine dönmesi halinde güvenliğiyle ilgili endişeler bulunup bulunmadığına ilişkin bir soru üzerine de, "Güvenlik meseleleri mevcut. Belki de eşim ve ailem bu konuda benden daha endişeliler, ancak dikkate alınması gereken güvenlik meseleleri var ve bu nedenle dönüşümle ilgili herhangi bir tarih vermiyorum" dedi.

  Pervez Müşerref, amaçlarını er ya da geç resmen açıklamayı istediğini de sözlerine ekledi. Pakistan'da halkın çoğunluğu, 1999 yılındaki askeri darbeyi, haklarında yolsuzluk iddiaları bulunan muhalif partilerin yıllardır süregelen yönetimine son verdiği gerekçesiyle olumlu karşılamışlardı. Müşerref, iktidarda kalma süresi uzadıkça popülaritesini de kaybetmişti.

  Eski Devlet Başkanının, 2007 yılında Yüksek Mahkeme Başkanını işten çıkarma girişimi adli teşkilatla çatışmaya girmesine yol açmış ve avukatlar, muhalefet parti yandaşlarıyla birlikte aylarca ülke çapında protestolar düzenlemişlerdi.

  Pervez Müşerref 2007 yılı kasım ayında ülkede kısa bir süre olağanüstü hal uygulamış, daha sonra genelkurmay başkanlığından istifa ederek bu konuda verdiği sözü tutmuştu.

  Müşerref, 2007 yılı ekim ayında genel seçim kampanyası için sürgünden dönen eski Başbakan Benazir Butto ile de iktidar paylaşımı anlaşması yapmaya çalışmış, ancak Butto ülkeye geldikten birkaç hafta sonra suikasta kurban gitmişti.

  Pervez Müşerref hükümeti Butto suikastından Taliban'ı sorumlu tutarken, birçok kişiyse Müşerref'e yakın gizli güçlerin Butto'nun ölümünde rol oynadığını savundu.

  Pakistan'da 2008 yılı şubat ayında yapılan genel seçimlerde Müşerref'i destekleyen parti bozguna uğrarken, Butto'nun partisi meclisteki sandalyelerin çoğunluğunu kazanmış ve eski Devlet Başkanı bir süre sonra iktidarı bırakmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı