Dünya Haberleri

  Müşerref İslamcılara boyun eğdi

  Hürriyet Haber
  18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pakistan'da kansız bir darbeyle iş başına gelen General Pervez Müşerref, dine küfürle ilgili yasayı değiştirmeye hazırlanıyordu. Ancak dini grupların genel grev tehditi üzerine laik ve modern görüşleriyle tanınan General Müşerref, geri adım atmak zorunda kaldı.

  DARBEYLE iş başına gelen Pakistan lideri General Pervez Müşerref, aşırı dincilerden gelen baskı ve genel grev tehditi üzerine dine küfürle ilgili yasayı değiştirme kararından vaz geçti. Laik ve modern görüşleriyle Pakistan'ın Atatürk'ü olmak iddiasındaki Müşerref, dini partiler ve toplumdan gelen talepler üzerine görüş değiştirdiğini açıkladı.

  Pakistan'da 1985 yılından bu yana yürürlükte olan yasaya göre vatandaşlar, herhangi biri hakkında dine ya da Hz. Muhammed'e küfür ettiği gerekçesiyle mahalle karakollarına şikayette bulunabiliyor. Ancak gayri Müslimler bu yasanın, kendilerine karşı iftira ya da intikam amaçlı kullandıklarını iddia ediyor. İnsan hakları örgütleri bu yasanın değiştirilmesini istiyordu.

  Ekim ayında İslami yükselişe ve yolsuzluklara dur demek için kansız bir darbeyle yönetime el koyan General Müşerref, 21 Nisan'da yapılan Ulusal İnsan Hakları Kurultayı'nda bu yasayı değiştirmek istediğini açıkladı. Tasarı dine küfürle ilgili şikayetlerin bundan böyle karakollara değil, Emniyet Müdürlükleri'ne yapılmasını ve başvuruların da soruşturulduktan sonra kabul edilmesini öngörüyordu.

  GENEL GREV TEHDİDİ

  Ancak aralarında Cemaati İslami, Cemaati Ulema-i İslam gibi büyük partilerin de bulunduğu 20 dini parti, yasa değişikliğine direneceklerini açıkladılar. Muhalif dini partiler, yasanın değiştirilmesi halinde cuma gününden itibaren üç gün genel grevE gitmekle tehdit ettiler. Genel grevde hem IMF'nin istediği kemer sıkma politikaları, hem de yasa değişikliği protesto edilecek.

  İki günlük Türkmenistan gezisinden dün ülkeye geri dönen Pakistan lideri, ‘Ulema ve halkın gösterdiği ortak tutum sonucunda, hükümet eski uygulamanın devam etmesine karar verdi’ diyerek İslamcılar karşısında geri adım attı.

  Pakistan İnsan Hakları Komisyonu, Meşerref'in kararını sert bir şekilde kınadı. Cemaati İslami Grubu ise kararı memnuniyetle karşıladı ve ‘toplumda gerginlik yaratan bu çok hassas konuyu gündeme getirenlerin’ cezalandırılmasını istedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı