Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Müşerref için tutuklama kararı

  Hürriyet Planet
  28 Ekim 2011 - 15:22Son Güncelleme : 28 Ekim 2011 - 15:27

  Pakistan’ın Ketta kentindeki bir mahkeme, eski devlet başkanı Pervez Müşerref ve başbakan Şaukat Aziz hakkında, Belucistanlı bir isyancı liderin öldürülmesiyle ilgili olarak tutuklama kararı çıkarttı.

  Belucistan eyaletindeki isyan hareketinin lideri Navab Ekber Bugti, Müşerref ve Aziz’in görevde olduğu Ağustos 2006’da düzenlenen askeri operasyonda öldürülmüştü.

   

  Bugti, Belucistan’ın özerklik kazanması ve doğal kaynaklardan daha fazla pay elde edilmesi için silahlı mücadele veriyordu. Renkli bir kişilik olan ve İngiltere’de eğitim gören Bugti’nin öldürülmesi, Pakistan genelinde protestolara neden olmuştu.

   

  Müşerref ve Aziz hakkında alınan tutuklama kararını, Bugti’nin oğlu Cemil’i temsil eden avukat Adnan Kasi açıkladı.

   

  HAKKINDAKİ İKİNCİ TUTUKLAMA KARARI

  Kasi, Müşerref ve Aziz’in mahkemede yargılanmalarını sağlayacak adımların atılması için, tutuklama kararının federal hükümete gönderilebileceğini ifade etti.

   

  Cemil Bugti, 2009’da cinayet suçlamasıyla Belucistan Yüksek Mahkemesi’ne başvurarak, Müşerref ve Aziz’i dava etmişti.

   

  Müşerref, devlet başkanlığı görevinin sona ermesinin ardından Londra ve Dubai’de yaşamaya başladı. Rawalpindi kentindeki bir mahkeme, eski başbakan Benazir Butto’nun 2007’deki suikastıyla ilgili olarak bu yıl içinde Müşerref için tutuklama kararı çıkarmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı