MUŞ HABERLERİ

Muş’taki Selçuklu Mezarlığı Koruma Altına Alınıyor

IHA
13.07.2015 - 17:48Son Güncelleme :

MUŞ'UN KORKUT İLÇESİNE BAĞLI SAZLIKBAŞI KÖYÜ TARİHİ MEZARLIĞI

IHA

Muş İl Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin, Korkut ilçesine bağlı Sazlıkbaşı köyündeki tarihi mezarlığın korunması için resen işlemlere başlandığını açıkladı.
Korkut ilçesine bağlı Sazlıkbaşı köyündeki mezarlık ile ilgili yerel ve yaygın medya da yer alan “Tarihi Selçuklu Mezarlığının kaderine terk edildiği ve acil yardım talebinde bulunduğu” haberlere yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Köy mezarlığının bakım ve onarımı hususunda köy muhtarlığının bir talebi olmadığının altını çizen İl Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin, “Muş’un Korkut ilçesi Sazlıkbaşı köyü 337 parselde bulunan mülkiyeti köy tüzel kişiliğine ait mezarlıkta 30.05.2014 tarihinde Van KVK Bölge Kurulu ve Ahlat Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yerinde yapılan inceleme neticesinde hazırlanan rapora göre; mezarlıkta yaklaşık 50 eski mezar bulunmakta olup envanter olabilecek 6 mezar taşı tespit edildiği ve mezar taşının hicri 1223 (Miladi 1808) olarak okunduğu belirtilmektedir” dedi.
Muş’ta tarihi mezarlık envanter çalışmalarının devam ettiğinin altını çizen Çetin, “Yerel ve ulusal basında yer alan haberlerde tarihi Selçuklu Mezarlığı’nın kaderine terk edildiği ve acil yardım talebinde bulunduğu ifade edilmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2014 yılında başlatılan ve halen devam etmekte olan tarihi mezarlık tespiti çalışması neticesinde ilimizde bulunan tüm mezarlıklar taranarak, envanter olabileceklerin tespiti yapılarak tescil işlemleri başlatılmıştır. Tespiti yapılan ve korunması gereken kültür varlıklarının bakım ve onarımı ile alakalı kurumumuza yapılan talepler değerlendirilerek, taşınmazın mülkiyeti ve tescil durumuna göre ilgili kanun ve yönetmenlikler hükümlerince işlem yapılmaktadır. Sazlıkbaşı köyü mezarlığının bakım ve onarımı hususunda köy muhtarlığının bir talebi olmamıştır. Konu basına intikal ettiğinden mezarlığın korunması için resen işlemlere başlanmıştır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Muş’taki Selçuklu Mezarlığı Koruma Altına Alınıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muş’taki Selçuklu Mezarlığı Koruma Altına Alınıyor haberi güncellenecektir.

  MUŞ NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:40
  • Guneş
   06:17
  • Öğle
   12:10
  • İkindi
   15:17
  • Akşam
   17:43
  • Yatsı
   19:08
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı