Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Muş’ta Kürt dili mezunlarını verdi

  AA
  14 Eylül 2013 - 10:18Son Güncelleme : 14 Eylül 2013 - 10:17

  Tezsiz yüksek lisans yapan 50 öğrenci Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'nda mezun oldu.

  Mezuniyet töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç, üniversitede tarihi bir gün yaşandığını söyledi. Tezsiz yüksek lisans yapan 50 öğrencinin mezun dolduğunu anlatan Rektör şöyle konuştu:
  "Üniversitemiz, önceden bu coğrafyada, ilahi bir hak olarak Allah'ın bahşettiği bazı özelliklerin kullanımında tahkir edilen, asimile edilmeye çalışılan dilin yeniden direniş sürecine girmesi, o dilin, o kültürün ve o edebiyatın yaşanmasına öncülük eden ilk halkayı attı."

  Lisans yapan öğrencilerin öğretmen olabilmeleri için formasyon eğitim almaları gerektiğini söyleyen İnanç şöyle devam etti:
  "Üniversitemiz pedagojik formasyon için Yükseköğretim Kurumu'na başvurdu. Bu başvurumuz kabul edildi ve Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlık kabul ederse bundan böyle Kürt dili ve kültürü alanında, tüm yüksek lisans programı olan üniversitelerin mezunları, Muş Alparslan Üniversitesi'nde formasyon eğitimi alabilecek. Bu da üniversitenin bir başka farkı olacak.”
  İnanç, Türkiye'de çok şeyin değiştiğini belirterek, "Hepimiz Türk kimliğini taşıyan halklar olarak, Türkiye'de daha kaliteli bir yaşam tarzına sahip olabilmek için sorumluklara sahip insanlarız. Milliyetçilik, ırkçılık insanların en büyük belasıdır" şeklinde konuştu
  Mezuniyet törenine Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç, rektör yardımcıları, akademisyen, öğrenci ve veliler katıldı Konuşmaların ardından öğrencilere mezuniyet belgesi verildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı