MUŞ HABERLERİ

Muş’ta Katı Atık Toplantısı

IHA
30.09.2015 - 17:28Son Güncelleme :

MUŞ BELEDİYESİ, KATI ATIK TOPLANTISINI YAPTI

IHA

Muş Katı Atık Belediyeler Birliği (MKABB) toplantısı yapıldı.
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında yapılan toplantıya Hasköy ve Korkut ilçe belediye başkanları ile belde belediye başkanları ve birlik meclis üyeleri katıldı. Muş Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen MKABB toplantısı saygı duruşu ile başladı. Daha sonra Birlik Başkanı ve Belediye Başkanı Feyat Asya, birliğin çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Korkut’un Kümbet köyünde yapılması planlanan katı atık depolama tesisi ile ilgili konuşan Başkan Asya, “Katı atık depolama tesisimizi kurmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kümbet köyünde yapmayı planladığımız tesis alanının tahsis işlemleri ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda ilgili kurumlarla epey bir mesafe aldık. Son olarak kadastroda yol sıkıntımız vardı. Onu da belli bir aşamaya getirdik. Kadastro tescilini yaptıktan sonra inşallah tahsis aşamasına gelecektir. Tahsis yapıldıktan sonra oraya katı atık depolama alanı oluşturup, proje uygulama aşamasına getirmeyi planlıyoruz. Açıkçası bu tahsis işlemlerinin tamamlanmasını beklediğimiz için bugüne kadar meclisi toplamadık. Ancak, yaşanan sıkıntıları da sizlerle paylaşmak istedim. Allah’ın izniyle bin dönümlük alanın tahsisinin yapılmasının ardından modern bir tesis kuracağız. Bununla ilgili önümüzdeki dönemlerde sizlerle tekrar istişare edeceğiz” dedi.
Kamu kurumlarda yaşanan bürokratik engellere değinen Başkan Asya, “Belediye Başkanı olmadan önce ilk işim Bayraklı Tepe’yi meclis kararı ile imara açacağımı söylemiştim. Göreve geldiğimde bürokratik engellerin ne kadar katı olduğunu gördüm. 1,5 yıl geçmesine rağmen halen işin yarısına gelebildik. Bürokratik engeller ve keyfi uygulamalardan dolayı yavaş yavaş ilerliyoruz. Ama biz buna rağmen çalışmalarımızı hızlı bir şekilde takip ederek, uygulamaya alınması için mücadele ediyoruz. Depolama sisteminin artık insani bir uygulama olmadığını belirtmek istiyorum. Bunu ortadan kaldırmak için elimizden geleni yapacağız. Katı atık ile ilgili bir kaç teklif bize geldi. Bitlis Katı Atık Birliği, Amerika’dan bir şirketin geldiğini ve enerji üretimi yaptığını belirttiler. Bizden de çöplerimizi talep ettiler. Biz kendilerine çöpleri verebileceğimizi, ancak oraya kadar nakledebilecek gücümüzün olmadığını söyledik. Bizde onlara, Hasköy yakınlarında bir mobil istasyon kurarak, oradan çöpleri almalarını teklif ettik. Teklifimize olumlu baktılar. Şirket yetkilileri ile de görüşeceklerdi. Onlardan haber bekliyoruz. Bunun dışında İstanbul’da yaşayan Vartolu bir iş adamı hemşehrimiz de enerji üretimi için bize bu konuda teklifte bulundu. Bizde kendisine 30 yıllık bir çöp alanımızın olduğunu ve burayı ıslah ederek böyle bir çalışma yapmaları halinde gerekli desteği verebileceğimizi söyledik. Hemşehrilerimizin sağlığı bizim için önemli. Bunu sağlamak içinde imkanlar dahilinde gelen teklifleri de ihmal etmeden değerlendiriyoruz. Allah’ın izniyle ilimizin çöp sorununu ortadan kaldıracağız” diye konuştu.
Yapılan konuşmanın ardından toplantı, 2016 yılı birlik bütçesinin onaylanması ve birliğe havale edilen evrakların görüşülmesi ile devam etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Muş’ta Katı Atık Toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2015 tarihinde saat 17 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muş’ta Katı Atık Toplantısı haberi güncellenecektir.

MUŞ NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:32
 • Guneş
  07:17
 • Öğle
  12:19
 • İkindi
  14:46
 • Akşam
  17:01
 • Yatsı
  18:34
Sayfa Başı