MUŞ HABERLERİ

Muş’lu Genç Şairlerin Başarısı

IHA
31.10.2015 - 16:09Son Güncelleme :

MUŞ'LU GENÇ ŞAİRLER, GELECEK VAAD EDİYOR

IHA

Muş’ta, Kürtçe ve Türkçe alanlarında yazdıkları şiirlerle çeşitli ödüller alan Cihan Kaynar ve Ali Osman Akış, şimdiden gelecek vaad ediyorlar.
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Cihan Kaynar (20) ve Tarih Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Ali Osman Akış (25), yazdıkları şiirlerle ulusal ve uluslararası yarışmalarda çeşitli dereceler alarak şimdiden adlarından söz ettirmeye başladılar. Kürtçe şiir ve öykü dalında şimdiden kendini yetiştiren Cihan Kaynar, Almanya’nın Dortmund kentinde bu yıl 23’üçüncüsü düzenlenen yarışmada Hüseyin Çelebi Şiir ve Öykü Yarışması’nda ‘Kürtçe şiir dalında “Mirinekî Înstrûmental (Ensrtûmental br ölüm)” ile ikincilik ve Kürtçe öykü dalında ise “Nalînên Xweşawaz (Güzel sesli iniltiler)” ile ikincilik ödülü aldı. Kürt dili ve kültürüne katkıda bulunmak istediğini belirten genç şair-yazar Kaynar, hedefi için şimdiden büyük adımlar atmak istediğini söyledi. Asıl amacının Kürt edebiyatını yeni eserler kazandırmak istediğini kaydeden Kaynar, gerek ulusal gerekse uluslararası yarışmalara katılarak yeni dereceler almayı hedeflediğini kaydetti. Kayseri’de Yaşar Kemal Anısına, Kadına Şiddet ve Frida Kahlo Meksikalı Sanatçı adına düzenlenen yarışmalarda şiir dalında çeşitli ödüller alana Ali Osman Akış (25) ise, şimdiden 60 eser yazdığının altını çizdi. En kısa sürede bir kitap çıkarmak istediğini vurgulayan Akış, “Erciyes Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Muş Alparslan Üniversitesi’ne geçiş yaparak kendi memleketimde eğitimime devam ediyorum. Burada hem kendimi şiir alanında yetiştirmek hemde eğitimimi tamamlamayı planlıyorum. Şuanda 60 tane yazdığım eser var ve bu eser sayısı her geçen gün artıyor. Sonuçta bir şiir kitabı oluşturarak okuyucularla buluşturacağım” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Muş’lu Genç Şairlerin Başarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ekim 2015 tarihinde saat 16 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muş’lu Genç Şairlerin Başarısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı