MUŞ HABERLERİ

Muş Belediyesi İmar Planı Notlarında Revize Kararı Aldı

IHA
08 Eylül 2015 - 11:50Son Güncelleme : 08 Eylül 2015 - 11:51

MUŞ BELEDİYE BAŞKANI FEYAT ASYA

IHA

Muş Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında AK Parti ve DBP meclis üyelerinin tamamının onayı ile imar plan notlarının revize edilmesine karar verildi.
Muş Belediyesi Meclisi devrim niteliğinde bir karara imza attı. Muş’un imar planı ile ilgili yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için, belediye meclisi tarafından imar plan notlarının revize edilmesi kararı alındı.
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, bütün meclis üyeleri tarafından onaylanan karar ile ilgili basın açıklaması yaptı. Belediye meclis salonunda gerçekleştirilen basın açıklamasına AK Parti ve DBP Meclis üyeleri katıldı. Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş’un kaderini değiştirecek karar ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, “İlimizin en büyük sorunlarından biri olan çarpık yapılaşmanın önüne geçmek ve yaşanılabilir bir Muş inşa etmek adına mevcut imar plan notları ile ilgili bütün meclis üyelerimizin ortak kararını kamuoyuna duyurmak istiyoruz. 14.05.2013 tarih ve 18 nolu meclis kararı ile; Muş Revizyon ve İlave imar Planı onanıp kesinleşmiştir. Ancak daha sonra 2013 yılı Haziran ayı ile 2014 yılı Mayıs ayında Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği değişerek onanmıştır. Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği ise 14.06.2014 tarih ve 29030 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu durumda onaylı imar planımızın plan notları kısmi olarak yönetmeliklere göre revize edilmesi gerekliliği doğmuştur. Belediyemize ait onaylı imar planına ait plan notları ile ilgili uygulamada yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için belediye meclisimiz, belediyemiz teknik ekipleri, imar komisyonu ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin birlikte yaptığı yoğun çalışmalar sonucunda imar plan notlarında revize kararı alınmıştır” dedi.
Daha güzel bir Muş ortaya çıkarmak için çalıştıklarını ifade eden Başkan Asya, “Bazı plan notlarının ucu açık olmasından dolayı, vatandaşlarımız mağdur oluyordu. Hem vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek hem de yaşanılabilir ve sürdürülebilir daha güzel bir Muş için plan notlarımızı revize ederek, yeni düzenlemeye gideceğimizi belirtmek istiyoruz. Almış olduğumuz bu karar ile çarpık yapılaşma sonucu ilimizin betonlaşmasını engellemek ve vatandaşlarımızın refah seviyesinin artırılmasını amaçlayarak bundan sonra imar planımızda sosyal alanların artırılmasını hedefliyoruz. Belediyemizin imar planları konusunda yaklaşık bir yıldır yapmış olduğu çalışmalar ve bakanlık ile yapılan yazışmalar neticesinde, şehirdeki kötü yapılaşmayı engellemek için yürürlükteki mevzuatlar dikkate alınarak, sağlıklı, sürdürülebilir kentleşme için 04.09.2015 tarihli belediye meclis toplantımızca, imar planımıza ait plan notlarının revize edilerek yeniden düzenlenmesine oy birliğiyle karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.
Başkan Asya, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Yapılan plan notu değişiklikleri belediyemiz sınırları içerisinde yapılaşmanın durdurulması ve inşaat sektörünün zor durumda bırakılması anlamına gelmemekte olup, inşaat sektörü için teşviklerimiz yasalar çerçevesinde yeniden düzenlenmiştir. Yürürlükteki planımız ile plan notlarına istinaden yapılacak yapılaşmalar ile imar planı değişiklikleri ilgili kanun ve yönetmeliklere göre seyrine devam edecektir. İmar planı değişiklikleri ilgili kanun ve yönetmeliklerin ilgili maddesine göre değerlendirilerek karara bağlanacaktır. Muş ili, betonlaşmaya mahkûm olmadan, 3194 sayılı İmar Kanunu, Tip İmar Yönetmeliği ve Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği ışığında yeşil alan ve imar yollarıyla beraber yaşanabilir bir kent haline gelecektir. Kent bütününde kapalı alanlardan çok, açık yeşil alanlar, otopark ve kent silueti ile bütünleşik yapılar yer alacaktır. Söz konusu plan notları revize kararı tüm paydaşlarımızın görüşleri ile yapılmıştır. Ortak akıl birlikte yönetim anlayışı ile ilimizin gelişmesi için almış olduğumuz bu kararın hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Muş Belediyesi İmar Planı Notlarında Revize Kararı Aldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2015 tarihinde saat 11 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muş Belediyesi İmar Planı Notlarında Revize Kararı Aldı haberi güncellenecektir.

MUŞ İLÇELERİ
  MUŞ NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:34
  • Guneş
   05:22
  • Öğle
   12:29
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   19:15
  • Yatsı
   20:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı