Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mursi'den orduya büyük çalım

  Hürriyet Planet
  13 Ağustos 2012 - 11:07Son Güncelleme : 13 Ağustos 2012 - 11:14

  Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin üst düzey generalleri emekliye sevketmesinin ardından uzmanlar ikiye bölündü. Bazıları Mursi'nin sivil bir diktatörlük kurmakta olduğunu ileri sürerken, kimi uzmanlar da ülkenin sivilleşme yönünde önemli bir adım kaydettiğini iddia ediyorlar. Mursi ise özgürlükleri kısıtlamayacağında ısrar ediyor.

  Kararlarının belli insanları hedef almadığını, kurumları zaafiyet içine düşürmekten kaçındığını belirten Mursi, anayasa değişikliğini de iptal ettiğini açıkladı.

  Şubat 2011'de eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek iktidarının devrilmesinin ardından görevi devralan Askeri Konsey, Mursi'nin iktidara gelmesinden önce ordunun yönetimine karışmaması için cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlıyordu.

  ÜST DÜZEY GENERALLER EMEKLİ OLDU

  Mursi, selefi Mübarek'in devrilmesinin ardından 17 boyunca Askeri Konsey Başkanı olarak ülkeyi yöneten Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi ve Genelkurmay Başkanı Sami Annan'ı emekliye sevk etmişti.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali'nin okuduğu açıklamada yeni Savunma Bakanı'nın Abdulfettah Sisi, Sıtkı Suphi'nin de Genelkurmay Başkanı olduğu açıklandı. Değişiklik yalnızca iki üst düzey generali kapsamıyor.

  Hava Kuvvetleri Komutanı Rida Hafız emekliye sevk edilerek, halk  ayaklanmasından sonra Savunma Bakanlığı'ndan ayrılarak Askeri Üretim Bakanlığı  adı altında kurulan bakanlığa atandı.

  OPERASYON DEVAM EDECEK

  Mısır Deniz Kuvvetleri Komutanı Mohab Memis ise Suveyş Kanal İdaresi'nin  başına getirildi. Mısır medyası, güvenlik kaynaklarına dayanarak, ordudaki  değişikliklerin devam edeceğini ileri surdu.

  Askeri istihbaratın başındaki Sisi'nin, özellikle ordudaki taraflaşmalar hakkında Mursi'ye yardımcı olabileceği belirtiliyor.

  UYGUN ZAMANLAMA

  Geçtiğimiz hafta Pazar günü Sina Yarımadası'nda aşırı İslamcı militanların 16 askeri öldürmesinin ardından ordunun zafiyet içerisinde olduğu düşüncesi pekişmişti. Mursi'nin de bu durumu gözeterek, kendisi açısından oldukça uygun bir zamanlamayla stratejik bir adım attığı yorumları yapılıyor.

  KATAR DESTEĞİ/images/100/0x0/55eb45d1f018fbb8f8b68033

  Ancak Mursi'nin kararında, bütün Ortadoğu'da Müslüman Kardeşler'in finansörü konumunda olan Katar'ın desteğinin de önemli bir yer tuttuğu belirtiliyor.

  11 Ağustos'ta Mısır'ı ziyaret eden Katar Emiri Hamid Bin Halife El Tani, kriz içindeki ülkeyi rahatlatacak bir karar aldı. Mısırlı yetkililerle yaptığı görüşmenin ardından Tani ülkesine dönerken, Katar'ın Mısır'a iki milyar dolar borç vereceği açıklandı.

  "TANTAVİ İLE BİRLİKTE KARAR ALDILAR"

  Mursi'nin bu kritik adımı, ordu ile müzakereyle atıp atmadığı henüz netlik kazanmadı.

  Reuters'e konuşan General Muhammed El Esser, Mursi'nin kararı Tantavi ile birlikte aldığını belirtiyor. Ancak bu konuda taraflardan herhangi bir yorum yapılmadı.

  Müslüman Kardeşler kökenli Mursi'nin iktidara gelmesinden bu yana "Mısır iki başla yönetilemez" yorumları yapılıyordu.

  Haziran ayındaki seçimin ardından Müslüman Kardeşlerin üst düzey yöneticilerinden olan Mahmud Gozhan ordunun kışlalarına dönmesi gerektiğini belirtmişti.

  SİVİL DİKTATÖRLÜK KORKUSU/images/100/0x0/55eb45d1f018fbb8f8b68035

  El Arabiya'ya konuşan Mısırlı politik-analist Hani Nesira, Mursi'nin Mübarek'ten bile daha fazla yetkisi olduğuna dikkat çekiyor ve sivil bir diktatörlük kurulmasından endişe ediyor.

  Müslüman Kardeşler'in medya üzerinde artan baskısı da bu yöndeki kanaatleri pekiştiriyor.

  Ancak yine de Mursi'nin kararı almasının ardından Müslüman Kardeşler'in çağrısına uyan yüzlerce Mısırlı Tahrir Meydanı'nı doldurarak cesur bir karar aldığını düşündükleri liderlerine destek gösterisi düzenliyorlar. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı