Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mursi’den 'İkinci Cumhuriyet' andı

  Hürriyet Haber
  01 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 01 Temmuz 2012 - 11:46

  Mısır Cumhuriyeti’nin özgür seçimlerle işbaşına gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi oldu. Müslüman Kardeşler destekli Mursi, yemin ettikten sonra “İkinci Cumhuriyet”e girdiklerini söyledi.

  HÜSNÜ Mübarek’in koltuktan inmek zorunda kalmasından 17 ay sonra Mısır, cumhuriyet tarihinde ilk kez halk tarafından özgürce seçilen sivil bir cumhurbaşkanınca yönetilecek. Müslüman Kardeşler örgütünün önde gelen isimlerinden Muhammed Mursi, seçimleri kazanmasının ardından dün yemin etti ve resmen Mısır’ın başına geçti.

  Parlamentonun, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce lağv edilmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nde gerçekleştirilen yemin töreni dünyanın birçok ülkesinde canlı olarak izlendi. Eski Mısır tapınağına benzetilmiş bir salonda, etrafına dizilen 18 siyah cübbeli en üst düzey yargı mensubunun önünde “Bismillahirrahmanirrahim” diye başlayıp kısa yemin metnini okuyan Mursi, “Cumhuriyet düzenini koruyacağı ve anayasayla hukuk devletine saygı göstereceğine” yemin etti, halkın çıkarlarını düşüneceği sözünü verdi. Mursi bir de konuşma yaparak, “Daha iyi bir yarın, yeni bir Mısır ve ikinci cumhuriyet umuyoruz. Bugün Mısır halkı, katıksız özgürlük, gerçek demokrasi ve istikrardan oluşan yeni bir hayata başlıyor” dedi.

  Ordu-millet el ele

  Müslüman Kardeşlerin önde gelen bir ismi olmasına rağmen siyasi karizması olmadığı için “stepne” diye anılan 60 yaşındaki Mursi, böylece Mısır Cumhuriyeti’nin seçilmiş ilk lideri oldu. Mursi daha sonra Kahire Üniversitesi’ne geçip, burada bir açılış konuşması yaptı. Mısır’ın çiçeği bununda lideri, yürütmeyi elinde bulunduran Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nin lideri Hüseyin Tantavi’nin de hazır bulunduğu üniversitenin konferans salonuna “Ordu-millet el ele” sloganları eşliğinde girdi. Mursi coşkulu kalabalığa seslenerek, “Herkes duysun: Hükümet, ordu ve polis. Hiçbir güç, bu gücün üstünde değil. Ordu sözünde durdu, şimdi ordunun kışlasına dönerek gerçek vazifesi olan sınırlara dönme zamanı” dedi.

  Devredeceğiz demiştik, devrettik

  Ordu da bir açıklama yaparak SKYK’nın hedefinin, ülkeyi ilelebet yönetmek değil, seçilmiş bir iktidara yönetimi devretmek olduğuna dikkat çekti. Açıklamada “Bugün bu sözü yerine getirme, ordumuzun ve ulusal liderliğimizin, Allah’tan sonraki koruyucu olduğunu kanıtlama günü” ifadesi kullanıldı.

  Çelik yeleksiz

  Muhammed Mursi cuma günü, Mısır’da isyanın ve Arap Baharı’nın simgesi haline gelen Tahrir Meydanı’nda halka seslenmişti. Ceketini açıp çelik yeleksiz olduğunu belirten Mursi, “Allah’tan başka korkum yok” demişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı