Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mursi, askerlere karşı ilk sert çıkışını yaptı

  Reuters
  09 Temmuz 2012 - 10:50Son Güncelleme : 09 Temmuz 2012 - 10:56

  Mısır'ın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Yüksek Askeri Konsey'in seçimler sürerken feshettiği Halk Meclisi'nin geri çağrılması ve yeni anayasanın oluşturulmasının hemen ardından 60 gün içinde parlamento seçimlerine gidilmesi yönünde karar çıkardı.

  Cumhurbaşkanlığı tarafından bugün çıkarılan karara göre, Halk Meclisi'nin feshinin geri çekilmesi ve yeni anayasanın oluşturulmasının hemen ardından 60 gün içinde parlamento seçimlerine gidilmesi gerekiyor.

  Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla Halk Meclisi'ni geçen ay fesheden Askeri Konsey, Mursi'nin feshin geri alınmasına yönelik çıkardığı kararı tartışmak üzere acil toplantı gerçekleştirdi. Anayasa Mahkemesi'nin de Mursi'nin kararıyla ilgili bugün acil toplantı yapması bekleniyor.

  Siyaset uzmanı Muhammed Halil, kararı, "Bu, erken bir çatışma. Herkes bunun olacağını tahmin ediyordu ama şimdi değil" sözleriyle yorumladı.

  OBAMA'DAN MURSİ'YE DAVET

  Mursi, söz konusu kararı, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns'ü Cumhurbaşkanlığı makamında ağırladıktan kısa bir süre sonra açıkladı.

  Burns Mursi'ye, ABD Başkanı Barack Obama'nın gönderdiği bir mektubu da iletti. Mektupla ilgili yapılan açıklamada, Obama'nın Cumhurbaşkanı Mursi'yi Eylül ayında ABD'ye davet etti belirtildi. Mursi'nin de Obama'ya cevaben bir mektup gönderdiği öğrenildi.

  Mursi'nin seçilmesinden önce, yasama yetkisini geçici olarak tamamen üzerine aldığını ve parlamentonun feshedildiğini açıklayan ve anayasaya ek maddeler koyarak cumhurbaşkanının yetkilerini büyük ölçüde sınırlandıran Askeri Konsey, yeni Cumhurbaşkanı'na yönetimi 30 Haziran'da devretmişti.

  Konsey Başkanı Hüseyin Tantavi, Ulusal Savunma Konseyi'ni hayata geçirerek, orduyu ulusal güvenlik politikalarında yetkin hale getirmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı