Mursi, askeri darbeyi kabul etmiyor

04 Temmuz 2013 - 00:00Son Güncelleme : 04 Temmuz 2013 - 01:38

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Silahlı Kuvvetlerin açıkladığı uygulamaların askeri darbe olduğunu, söz konusu askeri darbeyi kabul etmediğini belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Muhammed Mursi'nin söz konusu askeri darbeyi kabul etmediği ve Mısırlıları darbeye karşı durmaya çağırdığı bildirildi.

Açıklamada Mursi'nin "Şu anda Cumhurbaşkanıyım, aynı zamanda ordunun komutanıyım" dediği ifade edildi.

Mursi'nin "Silahlı Kuvvetleri'n açıkladığı uygulamaların tüm yönleriyle askeri darbe niteliği taşıdığını ve söz konusu askeri darbenin Mısır'ın sivil ve demokratik bir ülke olmasını isteyen Mısır toplumu tarafından kabul edilemez olduğunu ifade ettiği" yer alan açıklamada, Mursi'nin Cumhurbaşkanı ve Silahlı Kuvvetlerin Komutanı olarak asker sivil tüm Mısırlılara anayasaya ve kanunlara uyma çağrısı yaparak Mısır'ı geri götürecek askeri darbeye karşı durmaya, barışçıllığı korumaya ve şiddet olaylarından kaçınmaya çağırdığı bildirildi.

Bu arada Anadolu Ajansı, Mursi'nin, Cumhurbaşkanlığı Muhafızlığına ait Salah Salim'de bulunan misafirhanede kaldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, Mursi'nin ülkedeki siyasi kriz nedeniyle cumartesinden itibaren, güvenliği nedeniyle burada misafirhanede kaldığını açıkladı. Yetkililer, iddia edildiği gibi Mursi'nin tutulmasının söz konusu olmadığını, görevine devam ettiğini bildirdi.

 

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 54 Yorum }
 • sami can 4.7.2013 02:00:15
  helal olsun mursi kesinlikle bırakıp gitme geerekirse halkın arasında öl ama "şapkanı alıp" gitme.
 • durmush mustafa 4.7.2013 01:47:20
  Kac tane olu var, yaptigi aciklamaya bak? Ic savas cikaracak. Olenler geri getirsene o zamani?
 • excess excess 4.7.2013 01:08:34
  Mursi'nin Müftüsünün; 2 ay önce ölülerle cinsel ilişki kurabilir,6 ay önce de 13 yaşındaki kızlarla evlenebilirsiniz diye FETVA verdiğini biliyor muydunuz.?
 • hulki hüloğlu 4.7.2013 01:05:07
  Mursi Mısırı yönetecek kapasitede birisi değildi zaten
 • appel lanus 4.7.2013 00:42:19
  Demokrasiyi diretme aracı görenler halk hareketlerine itaat etmeye mecburlardır. Çünkü gücünü aydınlanmış halktan almayan "DEMOKRASİ"ler yok olmaya mahkumdur.
 • once vatan 4.7.2013 00:38:35
  Buda MISIR,in 28 subat,dir inan yapanlar yaptigina pisman olacak bizdekiler gibi keske yapmasaydik diyecekler cunku 28 subat olmasaydi bu gun AKP oy orani %5 olmaz zamanin iktidarida yakinda zaten giderdi.
Sayfa Başı
Haberlerkpss sonuçları ne zaman açıklanacakÖSYMözel harekatözel harekat sonuçlarıözel harekat mülakat tarihiözel harekat parkurupöh parkuru