Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Murdoch, Canetti'yi çok sevmiş

  Hürriyet Haber
  13 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 2000 - 00:01

  İrlanda asıllı ünlü İngiliz yazar Iris Murdoch'ın 1981 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Elias Canetti'yle aşk yaşadığı iddia edildi. Yazarın günlüklerinin okunmaya başlanmasıyla ortaya çıkan bir diğer gerçek ise genç erkeklere olan düşkünlüğü.

  GEÇTİĞİMİZ yıl ölen ünlü yazar Iris Murdoch'ın günlükleri yazarın yaşamı ile ilgili pek çok gerçeği su yüzüne çıkarmaya başladı.

  Murdoch'ın arkadaşları ve dostları, onun 50 yıl boyunca içlerinde 1981 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan ve 1994 yılında ölen İngiliz yazar Elias Canetti'nin de bulunduğu aşklarını günlüğüne not ettiğine inanıyorlar.

  Geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Murdoch'ın ilerleyen yaşlarında genç erkeklerle de birlikte olduğu söyleniyor. Alzheimer hastalığına yakalanan ünlü yazar geçtiğimiz yılın şubat ayında aramızdan ayrılmıştı.

  1990'ların ortalarında A. N. Wilson, Murdoch'ın biyografisini yazacaktı, ancak kitap Murdoch Alzheimer'a yakalanınca iptal edilmişti. Şimdi ise yazarın resmi biyografisi 1990'larda Murdoch ve Bayley'nin yakın arkadaşı olan akademisyen Peter Conradi tarafından kaleme alınacak.

  Murdoch'ın eşi Oxford akademisyenlerinden John Bayley ise günlükler hakkında bir yorum yapmadı. 1954 yılında tanıştıklarında Murdoch'ın cinsellik konusunda tecrübeli olduğunu, kendisinin ise daha masum olduğunu söyledi.

  Bayley, 'Iris: A Memoir' adlı anı kitabını yazdığında, Murdoch'ın evliliklerinden hemen önceki aşk hayatından da bahsetmişti. Bayley, 1998 yılında yayımlanan bu kitabıyla hem dost hem de düşman kazanmıştı. Kitap çok etkileyiciydi, ancak arkadaşları eşinin hayatta olması nedeniyle bu kitabı eleştirmişlerdi. Murdoch, o sırada hastalığı nedeniyle kitabın yazıldığının bile farkında değildi. Geçtiğimiz yıl ise Murdoch'ın yaşamının son yıllarından söz eden Iris and The Friends (Iris ve Arkadaşları) adlı kitap piyasaya çıktı. Oxford'un eski İngilizce profesörü John Bayley şimdi ise ölümü konu alan üçüncü bir kitap yazmayı planladığını açıkladı.

  Ulusal Tiyatro'nun eski müdürü olan Sir Richard Eyre, Bayley'in kitabından yola çıkarak bir film çekmeye hazırlanıyor. Eyre'ın filminde Murdoch'ı Dame Judi Dench oynayacak. Bayley'i kimin canlandıracağı ise henüz belli değil. Ama Sir Michael Gambon ile görüşmeler devam ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı