Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Muratpaşa'nın Melekleri' Avrupa kapısında

Challange Kupası'nda çeyrek finale kalarak Avrupa'nın en iyi 8 takımı arasına giren Muratpaşa Belediyesi Bayan Hentbol Takımı, kupayı Türkiye'ye getirmeyi hedefliyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Challenge Kupası'nda Portekiz'in Juvelis takımını yenerek çeyrek finalde Ukrayna'nın Spartak Kivek takımı ile mücadele etmeye hak kazanan takım, ilk maçını 12 Mart'ta Antalya'da, rövanş karşılaşmasını da bundan bir hafta sonra Kiev'de oynayacak.

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen,  bayan hentbol takımının elde ettiği başarının dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Evcilmen, takımın, çeyrek finalde Spartak Kivek'i eleyebilecek güçte olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Şampiyonluk yolunda final oynamak, finalde de o kupayı kazanabilmek için çaba sarfediyoruz. Takım olarak bu başarıyı Antalya'ya taşımak için hazırız. Geçen yıl elde edilen başarılar bunun kanıtı olmuştur. İlk dört takım arasında yer almak, ardından Türkiye kupası finalini oynamak, bu yıl elde edilen başarının altyapısı oldu. Arkadaşlarımızın koyulan hedefe inanmış ve kitlenmiş olması önemlidir.”

“SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Muratpaşa Belediyespor'a kulübün adını taşıdığı belediye olarak sahip çıkmaya devam edeceklerini kaydeden Süleyman Evcilmen, hentbolda gelinen noktadaki başarıyı yeterli görmediklerini, daha büyük hedeflere ulaşılacağını bildirdi.

Hentbolun, Muratpaşa ile özdeşleştiğini ifade eden Evcilmen, “Türkiye'de ilçe kimliğiyle Avrupa'ya hentbol takımı olarak giden yok” dedi.

Antalya'da hentbolün sevilen bir spor dalı olmasında Muratpaşa'nın lokomotif görevi üstlendiğine dikkati çeken Evcilmen, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Antalya'da seyirci kapasitesi, geçmişe göre arttı. Sporcularımızın bu artıştan keyif alması başarıya endeksli. Zamanla mevcut salonlarımız, seyirci kapasitesi olarak yetersiz kalacak. Spor branşlarının yaygınlaşabilmesi, sevilebilmesi ve ciddiye alınabilmesinin ön koşulu, tesisleşmektir. Bunun ilk adımını başararak Avrupa kapısında şampiyon olma yolunda ciddi bir mesafe aldık.”

“HENTBOLUN OKULUYUZ”

Muratpaşa Belediyespor Bayan Hentbol Takımı'nın bir okul olduğunu da anlatan Evcilmen, genç milli takıma 7 oyuncu verdiklerini ve bu takımın kaptanının da oyuncuları olduğunu belirtti. Altyapıdan çok ciddi sayıda hentbolcu yetiştiğini vurgulayan Evcilmen, “Böyle bir birlikteliği A takımda, genç takımda ve altyapıda oynayanlarla harman ettik” dedi.

ANTRENÖR ÜNSAL

Muratpaşa Belediyespor Bayan Hentbol Takımı Antrenörü Birol Ünsal da, dört yıllık bir kulüp olduklarını ve Avrupa kupalarına ilk kez katıldıklarını vurguladı. Genç ve yeni bir kulüp olmakla birlikte Avrupa'nın en iyi sekiz takımı arasına girmenin, kulübü ve şahsı adına memnuniyet verici bir durum olduğunu kaydeden Ünsal, sporcuları lise düzeyinden itibaren planlı ve doğru bir çalışmayla yetiştirdiklerini, basamak basamak yükselerek hedeflenen noktaya gelindiğini anlattı.

Ünsal, şöyle devam etti:
“Her rakibi yenebilecek güç ve inançtayız. İlk günden bu yana Antalyalı sporcularla bu işi götürmeyi ilke edindik. Kendi kaynağımızla okul altyapımızla bu işi götürmeye çalışıyoruz. Milli takımda forma şansı bulan sporculardan oluşan takımımız var. Gelecekte bir hentbol kulübü yaratmak istiyoruz.”

TAKIM KAPTANI NALAN ÇOLAK ORAL

Takım kaptanı Nalan Çolak Oral, Avrupa kupalarını düşünürken ligde de başarı için mücadelenin sürdürüleceğini bildirdi. Takımın Challenge kupasındaki maçlarda performansının iyi olduğunu belirten Oral, “Avrupa yolunda oynadığımız ilk iki maçı da galibiyetle sonuçlandırdık. Spartak Kiev ile 12 Mart'ta bunu devam ettireceğiz” diye konuştu.

Takım içinde motivasyonu iyi bir arkadaşlık sayesinde oluşturduklarını, bununla da sahadan başarıyla çıkıldığına inandıklarını söyleyen Nalan Oral, “İnanarak maça çıkıyoruz. Aynı hırsla birlik ve beraberlikle çıkınca başarılı oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Hentbolun, Türkiye'de popüler bir spor dalı olarak görülmediğine dikkati çeken Oral, bundan sonra ilginin her geçen gün artması ümidini taşıdığını sözlerine ekledi.

Takımda oyun kurucusu, milli takım oyuncusu Perihan Topaloğlu da, “Birbirine kenetlenmiş bir takımız. Antalya'da sporcu olmanın İstanbul, Ankara'dan daha avantajlı olduğunun farkındayız. Avrupa'da ilk 8'e kalmak kolay bir başarı değil. Hele hele bir ilçe takımının Avrupa arenasında başarılı olması için mücadele etmek de onurlu ve mutluluk verici” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler