ANTALYA HABERLERİ

Muratpaşa Belediyesi'nin yenilenebilir enerji projesi

AA / Hüseyin Kanber
22.02.2015 - 11:47Son Güncelleme :
AA / Hüseyin Kanber

ANTALYA (AA) - Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve tasarruflu binaların yapımını teşvik etmek için çalışma başlatan Muratpaşa Belediyesi, yeni imara açılacak bölgeler için bina modellemesi yapıyor. Bu çalışma, ilgili tüm kurum ve kuruluşlara da örnek olacak.

Muratpaşa Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, çevreye zarar veren, tükenebilen, küresel ısınma ve hava kirliliği gibi olumsuzluklara neden olan enerji kaynaklarına alternatif çalışma yürütülüyor. Doğrudan Faaliyet Destekleri kapsamında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na (BAKA) sunduğu "Enerji Verimliliği Potansiyeli ile Yenilenebilir Enerji Harita ve Envanter Çalışması" adlı projesi kabul edilen Muratpaşa Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını sürdürüyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar kapsamında; aralarında Muratpaşa Belediyesi Hizmet Binası ve Falez 1, 2, 3 parklarının da bulunduğu; 2 okul, 2 hastane, 2 kamu binası, 2 otel, 2 AVM, 2 konut ve 1 park olmak üzere 13 adet yapının enerji verimliliği potansiyeli belirleniyor.

Isıtma, soğutma, aydınlatma gibi sistemleri incelenecek olan bu yapılar için, "Enerji Kimlik Belgesi" hazırlanıyor. Pilot yapılar için, enerji verimliliği önerileri sunulup, müteahhitler, yapı denetim firmaları gibi tüm ilgililere bilgiler aktarılacak. Yenilenebilir enerjiyi destekleyen ve çevre sorunu yaşanmayan bir gelecek planlamayı amaçlayan Muratpaşa Belediyesi’nin bu çalışması 31 Mart 2015’te tamamlanacak.

İlgili tüm kurum ve kuruluşlar için de yol haritası olacak olan Muratpaşa Belediyesi’nin çalışması ile; Kırcami gibi yeni imara açılacak bölgelere, kendi enerjisini üreten yeşil bina modellemeleri hazırlanacak. Kullanılacak enerji türü, ısıtma, soğutma, aydınlatma sistemleri ve yalıtım malzemesi gibi öneriler de sunulacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Muratpaşa Belediyesi'nin yenilenebilir enerji projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Şubat 2015 tarihinde saat 11 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muratpaşa Belediyesi'nin yenilenebilir enerji projesi haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı