ANTALYA HABERLERİ

Muratpaşa Belediyesinde "koruyucu aile" olma anlatıldı

AA / Güç Gönel
15 Ocak 2015 - 11:41Son Güncelleme : 15 Ocak 2015 - 11:42

- Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal: - "Dünyada iyilik ve kötülük adına ne varsa, temelinde insan vardır. Bir çocuğu suçluya dönüştüren serüvene bu temelden bakılmalıdır. Tüm çocuklar masumdur"

AA / Güç Gönel

ANTALYA (AA) - Muratpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen seminerde "Koruyucu Aile" konusu ele alındı.

Muratpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen "Koruyucu Aile Semineri", Muratpaşa Belediyesi Konferans Salonu'nda yapıldı.

Seminerin açılışında konuşan Antalya Valisi Muammer Türker'in eşi Filiz Türker, kendisinin bir sosyal hizmet uzmanı olduğunu söyledi. Koruyucu aileler ve çocuklarla ilgili deneyimlerini aktaran Türker, şöyle konuştu:

"Devlet ne kadar güçlü olursa olsun, küçücük bir ailenin bir çocuğa vereceği şeyleri veremez. Bir buçuk ay süresince ilgilendiğim 6 aylık bir çocuğu, koruyucu ailenin yanına yerleştirdik. Daha sonra aileyi ziyaret ettiğimde herkesin kucağına giden 6 aylık çocuğun, koruyucu annesinden başka kimseye gitmek istemediğini gözlemledim."

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da Muratpaşa'da hiçbir çocuğun sokakta büyümeyeceğini söyledi. Belediye olarak, aileyi desteklemek üzere başlattıkları projeleri anlatan Uysal, "Dünyada iyilik ve kötülük adına ne varsa, temelinde insan vardır. Bir çocuğu suçluya dönüştüren serüvene bu temelden bakılmalıdır. Tüm çocuklar masumdur" dedi.

Uysal, belediye olarak çocukları koruyup, aileleri desteklediklerini, bu amaca yönelik kreş ve gündüz bakımevleri açtıklarını bildirdi.

Antalya Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Nevzat Özer, Antalya'nın evlat edinme işlemlerinde Türkiye'de ikinci, koruyucu aile sıralamasında ise üçüncü sırada yer aldığını kaydetti. Toplam 78 koruyucu aile olduğunu belirten Özer, 37 de çocuk evi olduğunu bildirdi.

Programda Sosyal Hizmet Uzmanı Kerem Içinak ve Müge Akyol tarafından kimlerin koruyucu aile olabileceği anlatıldı.

Konuşmaların ve sunumun ardından koruyucu ailelik yapan 48 yaşında emekli öğretmen Seval Aydın ve 53 yaşında öğretmen Berrin Bıyık katılımcılara deneyimlerini anlattı.

Seval Aydın, 44 yaşında emekli olduğunu belirterek, "İki hayalim vardı birisi 1 Mayıs'ta Küba'da olmak, ikincisi tüm dünyayı fotoğraflamaktı. Ancak koruyucu aile olduktan sonra tüm hayallerimden vazgeçtim ve bir çocuğun hayali oldum" dedi.

Üç çocuk sahibiyken 5 ve 8 yaşlarında 2 kız çocuğuna koruyucu annelik yaptığını söyleyen Berrin Bıyık ise "En büyük ortak korkumuz bana bir şey olması. Çünkü ben öldüğüm takdirde koruyucu ailelik son eriyor. Kardeşleri ne kadar severse sevsin devlet çocukları geri alıyor. Çocuklarıma yetebilmek için emekli olduğum halde göreve geri döndüm. Çocuklarımla beraber çok mutluyum" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Muratpaşa Belediyesinde "koruyucu aile" olma anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 11 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muratpaşa Belediyesinde "koruyucu aile" olma anlatıldı haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:27
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:55
  • Akşam
   19:52
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı