Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Murat Özyer: "Eurocup'ı istiyoruz"

Galatasraray’da basketbol şubesinin genel koordinatörü olarak göreve getirilen Murat Özyer, GSTV’ye açıklamalarda bulundu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Özyer’in açıklamalarından satırbaşları şu şekilde;

“Yoğun bir dönem geçirdik. Haziran’ın sonunda ben kulübe geldim ama bir baktım şimdi Eylül ortasındayız. Kadın takımı neredeyse kurulmuştu, erkeklerde de Ergin Ataman’ın önderliğinde yeni bir kadro kurduk. Yoğun geçti ama iyi oyuncular aldık. Güzel bir hazırlık dönemi geçirdiğimizi düşünüyorum.

Çok istememe rağmen İtalya kampında bulunamadım. Bürokratik işlemlerim vardı. Şimdi Rixos turnuvasına gideceğiz, hazırlık turnuvasının ikinci periyodu bugün başlıyor. Milan Macvan mesela Sırbistan Milli Takımı’ndan geldi. Türk Milli Takımı’ndan kadromuza katılan çok isim var. Takımda birçok oyuncu birbiriyle bugün uçakta tanışacak. Öte yandan, İtalya kampında oyuncular yemek yedikten sonra bile masadan kalkmıyor; uzun süre oturuyorlarmış. Bunu öğrenince çok mutlu oldum.

Bence Rixos Turnuvası’nın en hazır takımı Unics Kazan. Bu ayın sonunda Euroleague’de eleme oynayacaklar ve fiziksel olarak diğer takımlardan daha güçlüler çünkü daha çok çalışma imkanı buldular. Rixos Turnuvası özelinde de biz de iyi bir performans göstermeye çalışacağız, bu önemli bir prova. Ergin Ataman, bu yıl takımını Euroleague tecrübesi yüksek olan oyunculardan kurdu. Galatasaray basketbol tarihinde bir Avrupa Kupası yok. Biz de bu sezon Eurocup’ı almak istiyoruz.

Antalya’ya İstanbul’dan giden seyirciler olduğunu duydum. Onlara teşekkür ediyorum, hep beraber takımı ilk kez Türkiye’de izleyeceğiz.

İtalya’daki turnuvaların en başarılı isimlerinden biri olan Henry Domercant, eşinin doğumu nedeniyle Amerika’ya gitti. O da iki-üç gün sonra yeniden aramıza katılacak”.

Kadronun yeni yapısını değerlendiren Murat Özyer, “Ergin Ataman Türkyie’de takım kimyasını en iyi kuran üç koçtan biri. Bazı oyuncuları bulduğu zaman, onları bırakmıyor. Alphonso Ford öyle. David Hawkins öyle. Ergin Hoca’nın takımlarına baktığımız zaman zaten bu yönde de sürekli başarılı olduğunu görüyoruz. Vagonlarda bir aksama varsa da onların yerine uygun oyuncuları bulabiliyor. Bence sezon başı düşünüldüğünce çok iyi bir kadro oluşturduk ifadelerini kullandı.

Özyer, yeni transferlerden Boniface N’Dong hakkında gelen bir soruya, “Ciddi hedefleri olan takımların, savunmada caydırıcı beş numaralara ihtiyacı var. Bu bir gerçek. N’Dong da bu yüzden aramıza katıldı, çok tecrübeli bir oyuncu. Barcelona’dan buraya gelmesi kesinleştiği zaman, telefonda ilk onla konuştuğumda aramıza katılacağı için çok heyecanlıydı. Bize çok yarar sağlayacağını algıladım. Hedefleri yüksek bir oyuncu ve yaşı nedeniyle genç uzun rotasyonumuza çok katkısı olacağını düşünüyorum. Euroleague seviyesinde önemli bir isim, onu kadromuza kattığımız için keyifliyim” şeklinde cevap verdi.

Oktay Mahmuti’ye kulübe kattıkları için teşekkür eden Özyer, “Galatasaray geçen sene üç kupa alan, sezonun en başarılı antrenörüyle anlaştı. İşin güzeli de kendisi iyi bir Galatasaraylı. Oktay Mahmuti’nin takıma kattığı birçok şey var ve doğal olarak yapamadıkları da var. Erkek takımında bu bir bayrak yarışıydı, sıra Ergin Ataman’da” ifadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz