MUŞ HABERLERİ

Murat Nehri'nde balık avı

AA / Sabri Yıldırım
29.02.2016 - 12:49Son Güncelleme :

- Muşlular, havaların ısınmasıyla yüzeyindeki buz tabakası çözülen Murat Nehri'nde balık avına başladı

AA / Sabri Yıldırım

MUŞ (AA) - Muş'un Şenova beldesinde yaşayan vatandaşlar, havaların ısınmasıyla yüzeyindeki buz tabakası çözülen Murat Nehri'nde balık avına başladı.

Şenova beldesine bağlı Dilimli ve Dumlusu köyünde balıkçılıkla geçimini sağlayan vatandaşlar, yüzeyindeki buz tabakası çözülen nehirde şambrel (iç lastiği) sallarla açılarak, attıkları ağlarla balık avladı.

Nehirde balık avlayan vatandaşlardan Davut Yıldırak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, buzların çözülmesiyle sezonun ilk balıklarını avlamak için Murat Nehri'ne ağlarını attıklarını söyledi.

Balıkçıların avladıkları balıkların çoğunu nehir kıyısında sattığını ifade eden Yıldırak, şöyle konuştu:

"Yazın çiftçilik, kışın balıkçılık yapıyorum. Son günlerde Murat Nehri'ndeki buzlar çözüldü. Karların erimesiyle de su seviyesi yükseldi. Biz de sezonun ilk balık avını yaptık. Sabah nehre ağlarımızı attık. Yaklaşık 30 kilo civarında balık avladık. Balıkları burada hazır olan müşterilere kilosunu 4 liradan sattık. Çok bereketli bir gün oldu. Ayrıca herkesin balık avladığı bir bölge var. Kimse başka bir yerde balık avlayamaz. Bundan dolayı aramızda tatlı bir rekabet de var."

Yaz aylarında iş makinesi operatörlüğü yaptığını belirten Hasan Yıldız ise kışın iş olmadığı için köyde oluşturdukları ekiple balıkçılık yaparak geçimlerini sağladıklarını ifade etti.

Yıldız, "Geçtiğimiz aylarda aşırı soğuktan dolayı nehir buz tuttu ve balık avlayamadık. Havaların ısınmasıyla buzlar çözülmeye başladı. Bugün ilk balık avını gerçekleştirdik. Su seviyesi çok yüksek ancak balık avlamak çok zevkli. Günde ortalama 40-50 lira kazanıyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Murat Nehri'nde balık avı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 12 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Murat Nehri'nde balık avı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı