"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Murat Boz’dan Greenpeace adına mesaj var

"Kuzey Kutbu’nun erimesine dur demezsek, tek kaybeden kutup ayıları olmayacak. Gelin, hep birlikte Kuzey Kutbu’nu kurtarılmış bölge ilan edelim."

Merhaba Güzin Abla...
Yaşam hakkı... Henüz pek de kavrayamadığımız kutsal bir kavram. Her şeyden önemli, her şeyden değerli...
Hoyrat davrandığımız dünyamız, bize ve üzerinde yaşayan her canlıya hep cömert oldu. Ama açgözlü şirketler kendi çıkarları için hem ona hem de üzerinde yaşayan canlılara tehditler savuruyor, hatta onları yok ediyor. Kuzey Kutbu her geçen gün biraz daha eriyor. Son 30 yılda Kuzey Kutbu’ndaki buzulların yüzde 75’ini kaybettik. O engin beyazın içinde yaşayan eşsiz türlerden birisi olan kutup ayılarının yaşamları tehdit altında.
Buzulların erimesi, sadece kutup ayıları, balinalar ve bölgede yaşayan diğer canlıları değil, tüm dünyayı tehdit ediyor. Kuzey Kutbu’nun erimesine dur demezsek, tek kaybeden kutup ayıları olmayacak.
Yaşam hakkı kutsaldır ve bu sadece bizler için geçerli değil. Bu yüzden seni Greenpeace’in kampanyasına katılmaya davet ediyorum.
Bu bölge, insanoğlunun hırsına ve mezalimine daha da açık hale gelmeden harekete geçmeli ve sesimizi yükseltmeliyiz. Bu öyle büyük bir fırsat ki, sonunda atılacak adımlarla kurtulan biz olacağız. Gelin, hep birlikte Kuzey Kutbu’nu kurtarılmış bölge ilan edelim.
Kuzey Kutbu’nu kurtarmak için Greenpeace’le beraber yaptığımız videoyu izle, imzanı atarak sen de bu tarihi kampanyanın bir parçası ol. Aşağıdaki linke tıkla.
http://www.savethearctic.org/tr
Sevgiler
Murat BOZ

Sevgili Murat Boz, mesajın için teşekkür ederim. Siteye girip hemen imzamı attım. Eminim okurlarım da aynı şeyi yapacaktır.
Ancak yalnız kutuplar mı, kutup ayıları mı tehdit altında? Hepimiz tehdit altındayız.
Geçenlerde okudum; sera etkisine giren dünya ülkeleri içinde çöl sıcaklarını ilk yaşayan ülkelerin başında Türkiye geliyormuş. Ki buna şaşmamak lazım, ülkemizde ağaçlara yapılan kıyımın sonucu bu! Derelerimiz kurutuldu, göllerimiz çamura döndü.
Son günlerde yaşadığımız aşırı sıcakların giderek artacağı söylenmiyor mu? Küresel iklim değişikliği nedeniyle hava ısınmaya başladı, bizlere düşen de tedbir almak için ağaç dikmek (özellikle de çam ağacı), ağaç kesenleri engellemek, bu konuda çevremizi uyarmak. Umarım geç kalmamışızdır...

Yaşlı karı koca, mahallenin kedisini tekmeyle öldürdü!

Sevgili Feyza Hanım, benim Golden cinsi bir köpeğim var. Bana geleli iki sene oldu, çocuklarımla onu çok seviyoruz. Onunla birlikte mahalledeki kedi ve köpekleri sevmeyi daha iyi öğrendik.
Çocuklarımla gurur duyuyorum, çünkü bugüne kadar ne bir bitkiye ne de bir hayvana zarar verdiler. Tam tersi, her zaman onları korumaya çalışıyorlar.
Ama mahallemizde yaşlı bir karı koca var, durmadan onlarla hayvanlar için kavga ediyoruz.
Bu iki yaşlı insan, hamile ve yavru kedileri besliyoruz diye bizimle devamlı tartışıyor.
Bu yetmiyormuş gibi, adam geçen gün hasta diye bir kediyi tekmeleyerek öldürmüş, elinden alamamışlar. Bu nasıl bir zihniyet? Hiç mi merhamet, vicdan yok bu insanlarda?
Rumuz: Sevgili hayvanlar için

Sevgili okurum, bu tip insanlar her yerde var ne yazık ki. Benim yaşadığım Datça’ya -ki çok medeni ve hayvansever bir halkı vardır- büyük şehirlerden gelen 15 günlük tatilciler hayvana tahammül edemiyorlar.
Oysa burası kırsal bir bölge. Biz gelmeden hayvanlar mutlu, huzurlu yaşıyorlardı. Köpekler bizimle birlikte denize giriyordu. Herkes onlara alışıktı. Şimdi barınaklara tıkılıyorlar, sırf bu tahammülsüz insanlar rahat etsin diye!
Hayvana eziyet etmek ve onları öldürmek, yasalara karşı gelmektir. Bu insanları savcılığa şikâyet edebilirsiniz. Hiç değilse para cezası alırlar.

X