BURSA HABERLERİ

Muradiye Külliyesi 30 Eylül’de Ziyarete Açılıyor

IHA
26.09.2015 - 11:20 |Son Güncelleme :

MURADİYE KÜLLİYESİ AÇILIYOR

IHA

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Muradiye Külliyesi’nde restorasyon çalışmalarının tamamlandığını ifade ederek, açılışını 30 Eylül Çarşamba günü yapacaklarını söyledi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Muradiye Külliyesi’nde son hazırlıkları yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Muradiye’deki çalışmaların UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil alanlardaki son restorasyonlar olduğunu ifade eden Altepe, tarihi eserleri ayağa kaldırmak ve yeniden işlevlendirmek için titizlikle çalıştıklarını vurguladı. Bursa’nın tarih ve kültür şehri olduğunu anlatan Başkan Altepe, “Bursa’nın en büyük özelliği Osmanlı’nın başkenti oluşu… Bizler de sultanların kurduğu semtlerden oluşan Bursa’mızın tüm bu özelliklerini ortaya çıkarmaya gayret ediyoruz. Bu kapsamda tüm külliyeleri ayağa kaldırdık, restore ettik ve onları canlandırarak Bursa’nın UNESCO Dünya mirası listesine adını yazdırdık. Bursa artık evrensel bir değer” diye konuştu.
Bursa’nın UNESCO’nun da katkı koyacağı önemli bir merkez olduğunu belirten Altepe, “Osmanlı saray efradı burada 12 ayrı türbede yatıyor. Sultan II Murat ve Fatih’in çocuklarından torunlarına kadar tüm akrabalarının kabirleri Muradiye’de. Fatih Sultan Mehmet’in iki oğlu, II. Beyazıt’ın iki oğlu, Cem Sultan ve Şehzade Mustafa da Cem Sultan Türbesi’nde... Muradiye Külliyesi, Bursa’da tarihi eser açısından en zengin külliye. Cami, imaret, medrese ve hamamın yanında 12 ayrı türbe de bulunuyor” dedi.
Bursa’nın çok önemli bir eserinin daha ilk günkü orijinal haliyle ayağa kaldırıldığını belirten Altepe, külliyedeki duvarların üzerine yapılan kaplamalardan orijinal kalem işlerine kadar her köşede titizlikle çalışıldığını söyledi. Külliyenin açılış için gün saydığını kaydeden Başkan Altepe, “Muradiye Külliyesi’nde, kentin farklı noktalarından alınan bir mezar taşları açıkhava müzesi de var. Mezar taşları, Bursa tarihini bize en güzel şekilde anlatıyor. Muradiye, önemli bir merkez oldu. Ziyarete açılışını da 30 Eylül Çarşamba günü yapıyor ve tüm hemşehrilerimizi açılışa bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Muradiye Külliyesi 30 Eylül’de Ziyarete Açılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Eylül 2015 tarihinde saat 11 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muradiye Külliyesi 30 Eylül’de Ziyarete Açılıyor haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Aralık 2019, Cuma
 • İmsak
  06:34
 • Güneş
  08:04
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı