Munzur'da yapılması planan HES ve barajlar protesto edildi - Tunceli Haberleri
Tunceli Haberleri

TUNCELİ HABERLERİ

  Munzur'da yapılması planan HES ve barajlar protesto edildi

  DHA
  14 Mart 2017 - 18:35Son Güncelleme : 14 Mart 2017 - 18:36

  Munzur'da yapılması planan HES ve barajlar protesto edildi

  Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA) - TUNCELİ'de, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri kentte yapılması planlanan 4 Baraj ve Hidroelektrik Santrali'nin (HES) yapılmaması için protesto eylemi düzenledi.
  Tunceli Barosu öncülüğünde bir araya gelen 'Munsur Özgür Aksın' platformu birleşenleri, Munzur ve Pülümür vadilerinde yapılması planan baraj ve HES için, yöre halkı tarafından kutsal sayılan Huri Gölü kıyısında protestoda bulundu. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Tirkel, Tunceli Baro Başkanı Barış Yıldırım'ın yanı sıra yaklaşık 500 kişinin katılımıyla yapılan protestoda baraj ve HES'in yapılmaması için mum yakılarak, dua etti.
  Baraj ve HES'lerin yapılmaması için hukuki bir mücadele içinde olduklarını anlatan Tunceli Barosu Başkanı Barış Yıldırım, baraj ve HES'in yapılan bölgelerin Bakanlar Kurulu'nca acele kamulaştırma karanını da yargıya taşıdıklarını söyledi.  Yıldırım, şunları söyledi:
  "Munzur Vadisi ile Pülümür Vadisine yapılmak istenen barajlara karşı büyük bir hukuk mücadelesi başlatmıştır. Munzur Vadisi milli parkı içinde yapımı planlanan 4 baraj ve HES için Bakanlar Kurulu kararıyla alınan acil kamulaştırma kararını iptali için yargıya gittik. Bir çok belediyemiz de bu karara karşı açtığımız davada müdahil olmak için başvurdular. Dersim Barosu olarak, bütün HES projelerine karşı Dersim halkı ile dayanışma içinde olacağız ve hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz."
  MUNZUR VE MERCAN NEHİRLERİNE KARANFİL ATTILAR
  Huri Gölü'ndeki protesto eyleminin ardından katılımcılar, buradan ayrılarak, Munzur ile Mercan nehirlerinin birleştiği Beşevler Mevkii'ne gelerek, nehirlere karanfil attı. Burada bir açıklama yapan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, barajlarla yaşam haklarının ellerinde alınmak istendiğini söyledi.
  Başkan Maçaoğlu, "Büyük güçler burada derelerimizi doldurmaya çalışıyor. Yani yaşama haklarımızı elimizden almaya çalışıyor. Bizim esasen buradaki duruşumuzun esas sebebi yaşam alanlarımıza müdahale edenlere karşı yaşam alanlarımızı savunuyoruz. Temel bir hakkımızdır. Dersim halkı yaşadığı alana sahip çıkıyor. Buraların barajlarla, HES'lerle, madenlerle yok etmeye karşı yaşam alanlarını savunuyor ondan dolayı buradayız" diye konuştu.

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  TunceliBugün23 ºCHafif Yağmurlu
  • Cmts25 ºC
  • Pazr24 ºC
  • Pzts21 ºC
  • Salı22 ºC
  • Çarş24 ºC
  • Perş26 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı