Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Munzur Vadisi'nde baraj protestosu

  TUNCELİ, (DHA)
  15 Ağustos 2009 - 18:34Son Güncelleme : 15 Ağustos 2009 - 18:34

  TUNCELİ İnsan Hakları Derneği ve Munzur Çevre Derneği üyeleri Mazgirt İlçesi'nde yapımı tamamlanan Uzunçayır Baraj alanında pankart açarak protesto gösterisi yaptı.

  Mazgirt'te yapımına 1993 yılında başlanan ve tamamlanarak su tutmaya başlanan Uzunçayır Barajı'nda bir araya gelen İHD ve Munzur Çevre Derneği temsilcilerinden 30 kişi basın açıklaması yaptı. Barajın su tutmasıyla bölgede ortaya çıkacak çevre ve sağlık sorunlarına dikkat çekmeye çalışan, çevreciler, Uzunçayır Baraj sahasına, “Munzur Vadisi 1'inci derecede doğal SİT alanı ilan edilsin” yazılı pankart açtı. Güvenlik görevlilerinin protestocuların baraj sahasına girmesine izin vermemesi üzerine kısa süreli tartışma çıktı. Yapılan konuşmalardan sonra az sayıdaki çevrecilerin baraj sahasına girmelerine izin verildi.

  İnsan Hakları Derneği Tunceli temsilcisi avukat Barış Yıldırım, baraj alanında Munzur'un doğal sit alanı edilmesi taleplerini yineledi. Yıldırım, ‘Tunceli'de Munzur Projesi' adı altında barajların yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

  “Gördüğünüz üzere ‘Munzur Projesi' olarak nitelendirilen Uzunçayır Barajı bugün itibariyle su tutulması ile açıkçası baraj hüviyetine kavuşacaktır. Fakat burada yetiklilerden aldığımız bilgilere göre bu birkaç gün sürecek. Şehir merkezine yakın yapılan bu tür inşaatlar insan sağlığına zarar verdiği gibi doğanın da tahrip olmasına yolaçıyor. Arıtma tesisi yapılmaması halinde çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağız.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı