ANTALYA HABERLERİ

Munise Ozan: Kaş'ın doğal yapısı korunsun istedik

DHA
19.04.2016 - 14:11Son Güncelleme :
DHA

 

Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA) - KAŞ Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Munise Ozan, Kaputaş Plajı ve İnce Boğaz Plajı ile ilgili açtıkları davalarla ilgili, "Biz 'belediye bir şey yapmasın' demedik. 'Belediye bir hizmet yaparken doğal yapı bozulmasın, zeytinler ve maki ağaçları kesilmesin, doğal yapı korunarak, doğal malzeme kullanarak yapılsın' dedik. Kaş'ın doğal yapısı korunsun istedik" dedi.
Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği'nin bazı sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Kaputaş Plajı ve İnce Boğaz Plajı ile ilgili açtıkları davalara ilişkin bilirkişi heyeti bölgede inceleme yaptı. Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Munise Ozan, dernek yöneticileri ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bilirkişi heyetinin Kaş'ta yaptığı incelemeler sonrası, Cumhuriyet Alanı'nda açıklama yaptı.
'KAŞ'IN DOĞAL YAPISI KORUNSUN İSTEDİK'
Burada konuşan Munise Ozan, Kaputaş Plajı ve İnce Boğaz Plajı ile ilgili davaların Kaş Belediyesi'ne karşı değil, belediyeye gerekli izinleri veren Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na karşı açtıklarını söyledi. Kaş Belediyesi'nin bu davaya müdahil olduğunu aktaran Munise Ozan, "Çünkü bizim itiraz ettiğimiz uygulamaları hem Kaputaş Plajı'nda hem de doğal yapıyı tahrip ederek yapılan yeni İnce Boğaz Plajı'nda Kaş Belediyesi yaptı. Ancak izni Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu verdi. Biz 'belediye bir şey yapmasın' demedik. 'Belediye bir hizmet yaparken doğal yapı bozulmasın, zeytinler ve maki ağaçları kesilmesin, doğal yapı korunarak, doğal malzeme kullanarak yapılsın' dedik. Kaş'ın doğal yapısı korunsun istedik. Zaten şunu gördük. Biz dava dilekçesini verdikten sonra Kaş Belediyesi'nin birçok izni aldığını belirledik. Plansız şekilde her iki plajda düzenlemeler yapılmış. Sonradan izin alınmış" diye konuştu.
'VERİLEN İZNİN İPTALİNİ İSTEDİK'
Her iki davayı da sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar olarak açtıklarını vurgulayan Munise Ozan, şöyle dedi:
"Bilirkişi heyetinin Kaputaş Plajı'nda incelemeleri sırasında, Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun avukatı da Kaputaş Plajı'nda yasal olmayan uygulamalar yapıldığını kabul etti. 'Mesire yeri olarak verilen iznin dışına çıkılmıştır' dedi. İnce Boğaz mevkiinde açtığımız davayı da yine Kaş Belediyesi'ne değil, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na karşı açtık. Verilen iznin iptalini istedik. Bugün de bilirkişi heyeti geldi. İncelemeler yaptı. Üçüncü bir davayı, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce yapılarak onanan 1/25 bin ölçekli Kaş Çevre Düzeni İmar Planı'na karşı açtık. Bizler her şeye karşıymışız, belediyenin hizmet yapmasını engelliyormuşuz gibi algı oluşturulmaya çalışılıyor. Kaş'ın doğal yapısının korunarak, betonlaşmasının önüne geçilerek hizmet yapılmasını istiyoruz. Şu anda 8 bin nüfuslu Kaş'ın 10 yıl sonra 38 bin 200 bin kişiye çıkarılarak betonlaşmasına karşıyız. Çünkü Türkiye'de başka Kaş yok."

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Munise Ozan: Kaş'ın doğal yapısı korunsun istedik hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Nisan 2016 tarihinde saat 14 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Munise Ozan: Kaş'ın doğal yapısı korunsun istedik haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı