İSTANBUL HABERLERİ

Münir Arıkan: “Aile Saadeti Ömrü Uzatıyor”

IHA
06.07.2015 - 11:13Son Güncelleme :

BAĞCILAR’DA “EVLİLİK VE AİLE SAADETİ” KONULU SÖYLEŞİDE BULUNAN AİLE İÇİ İLETİŞİM UZMANI MÜNİR ARIKAN, İLETİŞİMİN GÜÇLÜ OLDUĞU AİLEDE VE TOPLUMDA YAŞAMA SÜRESİNİN UZUN OLDUĞUNU BELİRTTİ.

IHA

Bağcılar’da “Evlilik ve Aile Saadeti” konulu söyleşide bulunan Aile İçi İletişim Uzmanı Münir Arıkan, iletişimin güçlü olduğu ailede ve toplumda yaşama süresinin uzun olduğunu belirtti.
Bağcılar Belediyesi Ramazan Etkinlik Alanı’nda düzenlenen söyleşi programına katılan Aile İçi İletişim Uzmanı Münir Arıkan, sinevizyon eşliğinde yaptığı “Evlilik ve Aile Saadeti” konulu söyleşide önemli bilgiler verdi. Alem FM’den İrfan Aslanlar’ın sunuculuğunu yaptığı söyleşiye konuk olan Arıkan, konuşmasına ‘evlilik üzerine konuşmak ve anlaşmak’ konusuna değinerek başladı. Evlilikte iki gönlün bir olması gerektiğini ifade eden Arıkan, “Aile saadeti seminerler, sohbetler ve konferanslarla sağlanmaz. Ancak, bu programlarda uzmanlar tarafından eşlere tavsiyelerde bulunulur. Aile saadeti için ebeveynler ve çocuklar arasında sıcak ve güzel sohbet yapmak çok önemlidir. Sohbette bulunanlar arasında muhabbet artar ve konuşan kişiler arasında sevgi doğar ve güçlenir” diye konuştu.
“PEYGAMBERİMİZ HZ.AYŞE ANNEMİZE DEFALARCA ONU SEVDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİR”
Günümüzde boşanmaların artığını, yuvaların dağıldığını hatırlatan Arıkan, “Günümüzde maalesef boşanan çiftler birbirlerinden çocuklarını kaçırmak için çaba gösteriyor” dedi. Peygamber Efendimiz’in, Hazreti Ayşe annemiz ile bolca sohbetlerde bulunduğunu da hatırlatan Arıkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hazreti Ayşe annemiz bir gün, ‘Ya Resulullah beni seviyor musun?’ diye soruyor. Allah’ın Resulu da bunun üzerine, ‘seviyorum ya Ayşe’ diye karşılık veriyor. Ertesi gün yine aynı soruyu sorunca Peygamber Efendimiz bu kez de, ‘seni kördüğüm gibi seviyorum’ diyor. Hazreti Ayşe annemiz başka bir gün yine ‘Ya Resulllah, beni seviyor musun?’ diye sorunca Allah’ın Resulü, bıkmadan uzanmadan, ‘evet seviyorum ey Ayşe. Seni ilk günkü gibi seviyorum.’ diye konuşuyor. Aşkı ve aile saadetini arttıracak faaliyetlerde bulunulmalı. Aile içinde güzel etkinlikler düzenlenmeli. Peygamber Efendimiz, Hazreti Ayşe annemiz ile iki kez yarış yapmıştır.”
“CAMİLERDE OYUN OYNAYAN ÇOCUKLARA ŞEFKATLE YAKLAŞALIM”
Camilerde oyun oynayan çocuklara şefkatle yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Arıkan, “Onlarla şakalaşalım. Sakın kızmayalım. Yoksa camiden uzaklaşırlar” uyarısında bulundu.
Eşler arasında küskünlük olmaması gerektiğini de belirten Arıkan, aile mutluluğunun bolca dua yapmakla korunabileceğini anlattı. Allah’ın duaları karşılıksız bırakmadığını vurgulayan Arıkan, çiftlerin birbirleriyle iyi anlaşmalarının önemine vurgu yaptı. Hayırlı evlatlar yetiştirmenin önemine de dikkat çeken Arıkan, Sultan Velid’in kabrinin girişinde babası Hazreti Mevlana’nın, ‘Ey oğul benim dünyaya gelme sebebim senin de dünyaya gelme sebebindir.’ öğüdünün yazılı olduğunu söyledi. Arıkan, “Hayırlı evlat yetiştirmek cennete kapı aralamaktır” dedi.
İletişimin güçlü olduğu ailede ve toplumda yaşama süresinin uzun olduğunu kaydeden Arıkan, 1990’lı yıllarda ABD’de yapılan bir araştırmada güçlü aile birliği, güzel arkadaşlıklar ve sağlıklı ilişkilerin kurulduğu toplumda kalp krizinin az olduğunun belirlendiğini kaydetti. Arıkan, “Peygamber Efendimiz, yüzyıllar önce bunu anlatmıştır. ‘İnananların birbirlerini sevmeli. Beni Rabbim terbiye etti. O ne güzel bir terbiyedir’ demiştir” diye konuştu.
Annelerin evlatlarıyla göz teması kurması ve iletişimi canlı tutmak gerektiğini de kaydeden Arıkan, aile içi motivasyonu arttırmanın en güzel yollarından birisinin de karşılıklı olumlu ve yapıcı iletişim olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Münir Arıkan: “Aile Saadeti Ömrü Uzatıyor” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Münir Arıkan: “Aile Saadeti Ömrü Uzatıyor” haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı