İZMİR HABERLERİ

Mungan'ın eseri köy tiyatrosunda sahnelendi

DHA
28.03.2017 - 11:42Son Güncelleme :

İZMİR'in Urla İlçesi'ne bağlı kırsal Bademler Mahallesi'ndeki köy tiyatrosunda Murathan Mungan'ın Mahmud ile Yezida adlı oyunu sahnelendi.

DHA


84 yıllık tarihiyle ilk köy tiyatrosu unvanını elinde bulunduran ve tüm oyuncularının köy halkından oluştuğu Bademler Köy Tiyatrosu, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’ne özel oyun sergiledi. Murathan Mungan’ın Mahmud ile Yezida adlı eserini oynayan köy ekibi, izleyicilerden büyük alkış aldı. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, 22. Dönem Milletvekili Türkan Miçooğulları, Köy Tiyatrosunu kuran Mustafa Anarat’ın torunu Tülin Büyükyıldırım ve Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever’in de yer aldığı oyunu, Devlet Tiyatroları oyuncusu Sedat Şenoğlu yönetti.
Oyuncuları ve emeği geçenleri kutlayan Başkan Sibel Uyar, "Urla sanatta her zaman ön planda olmuştur. İlk ve tek köy tiyatrosunun bizim ilçemizde bulunmasından şanslı ve gururluyuz. Yine aynı zamanda Devlet Tiyatrosu Sahnesi ilk kez bir ilçede yani Urlamızda açıldı. Bizler sanata değer veriyor, sanatçıları destekliyor ve yeni sanatçıların çıkması için elimizden geleni yapıyoruz. Devlet Tiyatrosu oyuncularından hocamız Sedat Şenoğlu öncülüğünde gençlerimizi tiyatro başta olmak üzere birçok alanda eğitiyoruz. Atamızın ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözünü kılavuz edindik. Bu doğrultuda sanat ve sanatçının yeri bizde her zaman ayrı olmuştur" dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Mungan'ın eseri köy tiyatrosunda sahnelendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 11 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mungan'ın eseri köy tiyatrosunda sahnelendi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı